Acısıyla Tatlısıyla… Çikolatadan Guernica!

Yayınlanma Tarihi: 22 Ekim 2021
imageAcısıyla Tatlısıyla… Çikolatadan Guernica! /> ornament

Herkese merhaba!
İlk yazımı yazıyor olmanın heyecanından ötürü, konuya hızlı bir giriş yapmadan önce sizlere bir merhaba demek istedim!
Dilerim her bir yeni yazıda hep birlikte yemeklere, kültürlere, yaşanan son gelişmelere ve en önemlisi mutfağa dair çok keyifli yenilikler keşfederiz!

Bugün sizlere, acısıyla ve daha da ilginci tatlısıyla çok enteresan bir haberden bahsetmek istiyorum.

Kübizm akımının öncü isimlerinden olan ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso’nun en bilindik tablosu hiç kuşkusuz Guernica’dır.

Picasso’nun 1937 yılında Alman hava kuvvetleri tarafından bombalanarak büyük yıkıma uğratılmış Guernica kasabası ve halkını odağına aldığı, savaş ve faşizm karşıtlığını net bir tavırla ortaya koymak üzere geometrik şekillerin de yardımıyla resmettiği; siyah, beyaz ve gri renklerin hakim olduğu ikonik tablo, Nisan ayında çok değişik bir yöntemle tekrar canlandırıldı!

Tablonun çıkış noktası olan bu acı olayın 85 yıldönümünde, İspanyol sanatkarları acı ile tatlıyı karıştırmaya ve Guernica’nın anısını bu kontrast yöntemle yaşatmaya karar vererek kolları sıvadı!

Euskal Gozogileak isimli Bask çikolatacıları yerel derneğinin bildirisine göre, İspanya’nın Bask bölgesinde yaklaşık 40 çikolatacı esnaf bir araya gelerek Picasso’nun efsane eserini tamamen çikolata kullanarak baştan yarattı. Yapım esnasında tablonun orjinal haline en yakın sonucu çıkarabilmek adına çeşit çeşit çikolatadan yararlanıldığı belirtildi.

İspanyol medyasında çıkan haberlere göre ise, tablonun çikolatadan yapımını üstlenen çikolatacıların 1000 Pound’dan fazla kakao kullanıldığı biliniyor.

Üstelik çikolatacılar, orijinal görünümü birebir yakalayabilmek için gölgelendirme ve şekillendirme işlemlerinde pistol, pipet gibi materyaller kullanarak bir duvar resmi bile çizmişler!

Bu acı olayı yıllar sonra, üstelik yıldönümünde, böylesi tatlı bir yöntemle insanlığa tekrar sunmak bence kişileri düşünmeye ve hafızayı canlı tutmaya iten harika bir hamle olmuş. Çikolata gibi tatlı mı tatlı bir besinden böylesi bir sanat eseri çıkaran herkesi emekleri için kutluyorum!

Sizce bu yöntem ilgi çekici ve etkileyici bir yöntem mi? Bizim ünlü ressamlarımızın hangi tabloları böyle bir süreç geçirip tekrar canlandırılabilir?

Hep beraber düşünelim!

imageMissing Alt Text

Kitchen Notifications

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Suşi Gecesine Davetlisiniz!

Tedbiri elden bırakmadan yeni normale resmen adapte olmaya başladık. Hayatımızdan hafta sonu yasakları, hafta içi kısıtlamaları, uzun süreli karantinalar geçti. Ne garip geliyor hala, değil mi?

imageMissing Alt Text
Ürdün’de Çifte Kutlama: Dev Falafel Rekoru

Bugün 12 Haziran Uluslararası Falafel Günü!

imageMissing Alt Text
Dünya Sağlık Örgütü Uyarıyor: Tuz Kullanımına Dikkat!

Bildiğiniz üzere mutfakta tuzun varlığı ayrı, yokluğu ayrı bir dert. Tuz kullanımını olabildiğince az tutmaya çalışsak da yeri geliyor kendimizi önümüzdeki yemeğe tuz ekmekten alıkoyamıyoruz. Mutfakta tuz kullanımını sonlandırmaya çalıştıkça, aslında kendimizi aşırı sıkıp zorladığımızdan, dayanamadığımız noktada bir anda aşırı bir tuz tüketme çılgınlığına sürükleniyor; adeta tuz tüketmediğimiz günlerin, ‘tatsız tuzsuz’ diye betimleyerek yediğimiz yemeklerin acısını çıkarıyoruz. Hal böyleyken onca zaman tuz tüketimini en az seviyede tuttuğumuz günlerin vücudumuza sağladığı tüm katkı da yok oluyor.

imageMissing Alt Text
Trend Alarmı: Yulaf Keki!

İster sevin, ister sevmeyin; ister kullanın, ister kullanmayın… TikTok son dönemin adeta parlayan yıldızı. Davranışlarımıza yön vermesi, trend belirleyici özelliği ve çeşitli mecralarda popüler hale gelen akımların çıkış noktası olmasıyla; gerek ülkemizde gerek dünyada büyük yankılar uyandıran bu uygulama, şimdilerde biz mutfakseverlerin karşısına yepyeni bir trendle çıkıyor: Yulaf keki!

imageMissing Alt Text
Patlıcanın Graffiti Hali

Görüntüsüyle hem merak uyandıran hem de iştah açan graffiti patlıcanlarla tanıştınız mı? Henüz tanışmamış olanları yazının devamını okumaya davet ediyorum!

Tümünü Gör