Antakya Simidi

Yayınlanma Tarihi: 10 Ocak 2022
imageAntakya Simidi /> ornament

Şehirlerin hafızalarında nesilden nesile devam eden sokak lezzetleri önemli bir yer tutar. Sokak lezzetleri o topraklarda yetişen ürünlere ve yeme içme alışkanlıklarına göre şekil alırlar.

Antakya’daki  sokak lezzetlerinden bir tanesi de Antakya Simidi’dir. Kocaman bir tekerleğe benzeyen bu simit Antakya’da sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Su, un ve genellikle nohut mayası ile yapılan Antakya simidi, tuz içermediği için kimyonla karıştırılmış tuz ile birlikte yenilir. Ayran ile tüketildiğinde tadına doyulmayan lezzet haline dönüşür.

Kimyon ile tüketilmesi ise başka şehirlerdeki simitlerden en ayırt edici özelliğidir. Antakya birçok medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra İpek ve Baharat yolları üzerinde olmasından ötürü yemek kültüründe baharatlar ön plandadır. En öne çıkan baharatlardan biri olan kimyonun sokak lezzetlerine eşlik etmesi bu yüzden şaşırtıcı değildir.

Antakya’da belirli fırınlarda öğlene kadar çıkan bu tarihi lezzet hak ettiği değere henüz ulaşamamış durumda. Marka olma yolunda adımlar atılmış olmakla birlikte henüz coğrafi tescili bulunmamaktadır.

Coğrafi işaret tescili; şehirlerin tanıtımından, ürünün pazar payının artışına, üründe kullanılan ürünlerin denetlenip en kalitelisine ve belirli bir standarda getirilmesine, yerel üreticinin satışa yönelik  üretim yapması konusunda cesaretlendirilmesine kadar birçok konuda fayda sağlamaktadır.

Türkiye’nin dört bir yanından şehirlerin simitlerinde olduğu gibi “Antakya Simidi” nin de coğrafi işaret alması ve hak ettiği değere kavuşması dileğiyle..

imageMissing Alt Text

Betül Göfteci

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Şam Tatlısı

Çocukluğumdan bir sokak lezzeti.. Antakya’da çok güzel olimpik bir yüzme havuzu vardır. Binlerce endemik bitkinin ve ağacın bulunduğu, Asi nehrinin kıyısında yer alan Antakya Parkının hemen bitiminde yer alır. İlkokuldan itibaren tüm öğretim hayatım boyunca bu nefis havuzda lisanslı yüzücü olarak antrenmanlara katıldım. Antakya’nın güzel bir etkinlik merkezi olan bu alanda çok güzel anılar biriktirdim. Bu anılar arasında antrenman çıkışlarında muhteşem Antakya parkında yürürken seyyar satıcılardan alıp yediğim lezzet yolculukları da var elbette.. Şam Tatlısı da bu lezzetlerden unutulmazlar arasında yerini almış olanlardan..

imageMissing Alt Text
Sağlıklı Pirinç Geleneksel Pilav, Kepse Pilavı

Sağlıklı Pirinç Geleneksel Pilav, Kepse Pilavı Türk mutfağının olmazsa olmaz lezzetlerinden biri pilav. Tane tane olması, tereyağ kokması öncelikle aranılan özelliği.. Çeşit çeşit pilavlarımız var elbette..

imageMissing Alt Text
Karakılçık Buğdayı

Karakılçık buğdayı atalarımızdan kalan nesli tükenmekte olan bir tür yerli buğdaydır. Yerli buğdaylar daha serttir ve daha zor öğütülürler; fakat besin değerleri oldukça yüksektir.

imageMissing Alt Text
Kömbe Baharatı

Antakya’nın meşhur, ağızda dağılan, bayramlarda ya da özel günlerde fırınlarda tepsi tepsi pişen, uzun süre bayatlamayan enfes kurabiyesi, “Kömbe”… Antakya kömbesi ya da kömbe kurabiye olarak da biliniyor.

imageMissing Alt Text
Antakya Tuzlu Yoğurdu

Hatay mutfağının eşsiz lezzetlerinden tescilli Antakya tuzlu yoğurdu , kendisi tek başına önemli bir yiyecek olmasının yanı sıra, yöreye ait kumbursiye, yoğurt aşı, şişberek, kabak ve ıspanak borani gibi 20’den fazla yemekte kullanılmaktadır.

Tümünü Gör