Antakya Tuzlu Yoğurdu

Yayınlanma Tarihi: 10 Ocak 2022
imageAntakya Tuzlu Yoğurdu /> ornament

Hatay mutfağının eşsiz lezzetlerinden tescilli ‘Antakya tuzlu yoğurdu’, kendisi tek başına önemli bir yiyecek olmasının yanı sıra, yöreye ait kumbursiye, yoğurt aşı, şişberek, kabak ve ıspanak borani gibi 20’den fazla yemekte kullanılmaktadır.

Aynı zamanda tuzlu yoğurt kışlık olarak hazırlanan harika bir kahvaltılık çeşididir. İnek veya keçi yoğurduyla yapılmaktadır. Kahvaltı için zeytinyağında kavrularak veya cercerun şeklinde hazırlanır. Sıcak bir şekilde sunulması sıra dışılığının önemli bir göstergesidir.

Antakya tuzlu yoğurdu; günün her saatinde yenilebilen kendine has bir lezzettir. Tuzlu yoğurt kıvam olarak süzme yoğurda benzemektedir.

Türkiye’nin her yöresinde, yoğurdun başka bir çeşidi sofralarda yer alır. Trabzon’da külek, Kilis’te yörük, Denizli’de isli yoğurt gibi..
İsimleri kadar lezzetleri de kendilerine has olan bu yoğurtların her biri, hemen hemen aynı tekniklerle mayalanır. Fakat Tuzlu yoğurt, diğerlerinden farklı işlemlerden geçer ve uzun süre bozulmadan bir ya da iki yıl arasında tazeliğini korur.

‘Antakya Tuzlu Yoğurdu’ yapımından bahsedecek olursak; İnek yada keçi sütünden elde edilen yoğurt hafif ateşte özellikle tahta bir kaşık yardımıyla sürekli karıştırılarak tuz ilavesiyle pişirilir. İyice soğuduktan sonra kavanozlara konulur.
Tuzlu yoğurt içeriğindeki iyod sayesinde vücut hücrelerinin çalışma ahengine de yardımcı olur.

Tuzlu yoğurt deyince benim aklıma ilk gelen ise okuldan eve geldiğimde mutfağa koşup ekmek üstü hazırladığım atıştırmalık; Ekmeğin üzerine sade şekilde sürdüğüm tuzlu yoğurdun üstüne bir dilim peynir (tercihen Antakya haşlama peyniri ), yani çocukluğum☺️

imageMissing Alt Text

Betül Göfteci

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Antakya Carra Peyniri

Antakya Carra Peyniri; Antakya ve çevresi dışında fazlaca bilinmeyen, son yıllarda Antakya’nın gastronomi şehri olmasıyla başlayan tescilleme işlemleri neticesinde hakettiği değerle gündeme gelen bir peynir. Çocukluğumda kış aylarında pazar sabahı kahvaltılarımızda, babamın sobanın içinde pişirerek bize sunduğu, tadına doyum olmayan bir lezzet.

imageMissing Alt Text
Çay Kültürü

Çay, Anadolu’dan binlerce kilometre ötede keşfedilmesine karşın, bu topraklara geldiği andan itibaren en koyu muhabbetlerin “vazgeçilmez”i olmuş. “Hadi bir çay içelim” “Çayı koy geliyorum” “Bunun üstüne bir çay iyi gider “ “Bari bir çay içseydiniz “ Bu replikler günlük hayatımızda çok sık karşılaştığımız ve kullandığımız cümleler.

imageMissing Alt Text
Karakılçık Buğdayı

Karakılçık buğdayı atalarımızdan kalan nesli tükenmekte olan bir tür yerli buğdaydır. Yerli buğdaylar daha serttir ve daha zor öğütülürler; fakat besin değerleri oldukça yüksektir.

imageMissing Alt Text
Aşure

Bolluk ve bereketin simgesi olarak bilinen aşure, buğday, nohut, fasülye, incir, tarçın ve şeker gibi 40’a yakın malzemeyle yapılıyor. Bu geleneksel tatlı, özellikle muharrem ayında sofraları tatlandırıyor. Ancak seveni çok olduğu için her zaman tatlı seçenekleri arasında menülerde yer buluyor.

imageMissing Alt Text
Kömbe Baharatı

Antakya’nın meşhur, ağızda dağılan, bayramlarda ya da özel günlerde fırınlarda tepsi tepsi pişen, uzun süre bayatlamayan enfes kurabiyesi, “Kömbe”… Antakya kömbesi ya da kömbe kurabiye olarak da biliniyor.

Tümünü Gör