bizimtarifler

Asya Mutfağının Renkli Rüyası: Mochi Nedir?

Yayınlanma Tarihi: 10 Ocak 2022
imageAsya Mutfağının Renkli Rüyası: Mochi Nedir? /> ornament

Mochi, Japonların yeni yılda tükettiği pirinçten yapılan geleneksel hamur işine verilen isim.

Pirinç genelde glüten içermeyen bir tahıl olarak bilinse de, Mochi glüten yönünden oldukça zengin bir pirinç türünden yapılıyor. Mochi hazırlamak için önce pirinci un haline getirmek, ya da uzunca bir süre kaynatmak gerekiyor. Sonrasında et suyunda haşlayarak ya da ızgaraya atılarak pişiriliyor. Japonlar Mochinin yanında genelde su yosunu ya da soya sosu ikram ediyor.

Oldukça yapışkan bir gıda olduğu için Mochinin çok da masum bir yiyecek olmadığını belirtmemiz gerek. Çünkü ısırmadan bütün halinde yenmeye çalışıldığında boğaza kaçıp solunum yolunu tıkaması kaçınılmaz. Hatta size daha şaşırtıcı bir bilgi verelim: Japonya’da her yıl Mochi yerken birkaç kişi hayatını kaybediyor. O sebeple oldukça dikkatli tüketilmesi gereken bir yiyecek olduğunu belirtmemiz gerek.

Japonlar tüm riskine rağmen Mochiyi o kadar çok seviyorlar ki, ülkede yeni yılın ilk haftasında kişi başı Mochi tüketimi 1 kilogramlara kadar çıkabiliyor.

Evinizde de pirinçten elde ettiğiniz hamurun içine zevkinize göre meyve parçaları ya da dondurma koyarak hazırlayabilirsiniz. Yine de siz siz olun, Mochiyi küçük parçalara bölerek yemeyi unutmayın. Şimdiden afiyet olsun!