bizimtarifler

Bademin Hikayesi

Yayınlanma Tarihi: 17 Aralık 2021
imageBademin Hikayesi /> ornament

Badem, dünyanın en popüler ağaç kuruyemişleri arasındadır. Bronz, ahşap bir kabukta büyür. Daha yaygın olarak badem ağacı olarak adlandırılan Prunus dulcis’in yenilebilir tohumlarıdır. Bu ağaçlar 9 metrenin üzerinde büyüyebilir ve sıcak, kurak iklimleri tercih eder.

Badem, ilk olarak Asya ve Çin’in batı bölgelerinde ortaya çıktı ve büyük olasılıkla orada yetiştirildi. Evcilleştirmenin tam yeri zamanla kaybolmuş olsa da bilim insanları bademin ilk yetiştirildiği yerin en olası yer olarak Batı Asya’yı gösterebildiler. Günümüz İran’ında ve komşu ülkelerde bile yabani bademler yerlidir ve hala orada yetişmektedir. Badem ağaçları İspanya, Fas, Yunanistan ve İsrail gibi bölgelerde gelişti ve hasatları İpek Yolu boyunca Çin’e seyahat eden kaşifleri besledi. İspanya, badem endüstrisini sürdüren tek ülkedir ve hala badem üreticisidir.

Acı ve tatlı olmak üzere 2 çeşit badem vardır. İlki dünya çapında lezzetli bir atıştırmalık olarak satılıyor ve ikincisi sizi öldürebilir. Acı badem, siyanür açısından zengin olduğu için oldukça zehirli olarak kabul edilir. Zengin derken, acı bademin tatlı çeşitten 50 kat daha fazla siyanür içermektedir. Bunun gibi temel elementler yiyeceklerde çok yaygındır. Küçük miktarlarda vücudunuz tarafından kolayca atılırlar.

Uzmanlar, bademlerin, Ürdün’deki Numeira’da Erken Tunç Çağı’nda (yaklaşık M.Ö. 3000-2000) ortaya çıkması nedeniyle evcilleştirilen ilk ağaçlardan biri olduğunu düşünüyor. Bademden İncil’de bahsedilir ve hatta Mısır’daki Tutankamon’un mezarında da (yaklaşık M.Ö. 1325) bulunmuştur. Eski Roma’da yeni evliler badem yağmuruna tutulurdu, daha sonra bugün Kuzey Amerika’da şekerli badem verme geleneğine benzer bir doğurganlık büyüsü olarak kabul edildi.

Van Gogh Badem Çiçekleri serisini Güney Fransa’daki Arles ve Saint-Rémy’de yaşarken çiziyor. En sevilen tablolarından bazıları olarak kaldılar.

Bademin Faydaları

Badem, son derece besleyicidir ve sağlıklı yağlar, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir.

Mağazalardan satın alabileceğiniz bademlerin genellikle kabuğu çıkarılarak içindeki yenilebilir fındık ortaya çıkar. Çiğ veya kavrulmuş olarak satılırlar. Badem, sağlıklı tekli doymamış yağlar, lif, protein ve çeşitli önemli besinlerde yüksektir.

Badem, hücrelerinizi yaşlanmaya ve hastalığa önemli bir katkıda bulunan oksidatif hasardan koruyabilen antioksidanlar bakımından yüksektir.

Badem, dünyanın en iyi E vitamini kaynakları arasındadır.

Badem, birçok insanın yeterince alamadığı bir mineral olan magnezyum açısından son derece yüksektir. Yüksek magnezyum alımı, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet için önemli gelişmeler sağlamaktadır.

Düşük magnezyum seviyeleri, yüksek tansiyonla güçlü bir şekilde bağlantılıdır, bu da bademlerin kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabileceğini gösterir.

Günde bir veya iki avuç badem yemek, “kötü” LDL kolesterolde hafif düşüşlere yol açarak potansiyel olarak kalp hastalığı riskini azaltabilir.

“Kötü” LDL kolesterol, kalp hastalığının gelişiminde çok önemli bir adım olan oksitlenmedir. Badem atıştırmasının oksitlenmiş LDL’yi önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

Badem mutfakta şaşırtıcı derecede çok yönlüdür ve hem tuzlu hem de tatlı yemeklerde kullanılır.

Fransız makaron tarifi ve glutensiz yiyecekler için harika bir tatlı seçeneğidir. Sizinle bugün badem sütü yapmayı paylaşacağım. Birçok süpermarkette bulmak mümkün fakat kendi badem sütünüzü evde yapmak daha keyifli olmaz mı?

Lezzetli badem sütü tarifime buradan ulaşabilirsiniz.

Peki badem sütünü nasıl tüketebiliriz?

Kek pasta yaparken kullanabilirsiniz. Kahveleriniz de ya da tek başına tüketebilirsiniz. Ev yapımı dondurmalarınız da kullanabilirsiniz. Müslilerinizde ve yulaf lapalarınızda kullanabilirsiniz.

Badem sütü yaparken elde ettiğimiz posasını da atmıyoruz. İstediğiniz şekilde kullanabilirsiniz, ben genellikle kek ve kurabiye yaparken kullanıyorum muhteşem oluyor.

Lütfen sizlerde deneyimlerinizi bizimle paylaşın ve sağlıkla kalın.

imageMissing Alt Text

Nagehan Çiftçioğlu

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Zeytinyağı Yatağında İncir Kürü

İncirin hikayesinin başlangıcı Âdem ile Havva ile başlar. Herodotos tarafından, M.Ö. 484 yılında yazılan bir kaynakta, Anadolu’da incir kültürünün insanlık kültürü kadar eski olduğunu, kültür meyveleri içinde, en eski gelişme tarihine sahip meyvenin incir meyvesi olduğunu yazılmaktadır.

imageMissing Alt Text
Mindful Eating / Farkındalıklı Yeme

Farkındalıklı yeme kavramının kökeni, Budizmden gelen farkındalık anlayışına dayanır. Farkındalık, duygularınızı ve fiziksel hislerinizi tanımanıza ve bunlarla başa çıkmanıza yardımcı olan bir meditasyon şeklidir. Yeme bozuklukları, depresyon, anksiyete ve yiyecekle ilgili çeşitli davranışlar gibi birçok durumu tedavi etmek için kullanılır. Farkındalıklı yeme, yemek yerken deneyimlerinize, isteklerinize ve fiziksel ipuçlarına tam bir dikkat durumuna ulaşmak için farkındalığı kullanmakla ilgilidir. Öncelikle kendinize şu soruları sormalısınız:

imageMissing Alt Text
Farkındalıklı Çikolata Yeme Deneyimi

Birçok insan yarın veya dün için endişelenmekle meşgul olup şimdiyi deneyimlemeye zaman ayıramıyor. İngilizcede “Take time to smell the roses”, yani “Gülleri koklamaya zaman ayırın” diye bir ifade vardır. Şimdi biraz yavaşlayın ve bir parça çikolata yemenin tadını çıkarın.

imageMissing Alt Text
Yemeklerin Başrol Oyuncusu Soğan

Soğanın tarihçesine bakıldığında, Orta Asya’da, günümüz İran ve Pakistan’da ortaya çıktığı ve muhtemelen tarih öncesi insanların henüz çiftçilik icat edilmeden çok önce yabani soğanları yediği soğan ekili en eski mahsuller arasında yer aldığı görülmektedir.

Tümünü Gör