Bademin Hikayesi

image_rounded Nagehan Çiftçioğlu
30 Ağustos 2021

Bademin Hikayesi ornament
30 Ağustos 2021

Badem, dünyanın en popüler ağaç kuruyemişleri arasındadır. Bronz, ahşap bir kabukta büyür. Daha yaygın olarak badem ağacı olarak adlandırılan Prunus dulcis’in yenilebilir tohumlarıdır. Bu ağaçlar 9 metrenin üzerinde büyüyebilir ve sıcak, kurak iklimleri tercih eder.

Badem, ilk olarak Asya ve Çin’in batı bölgelerinde ortaya çıktı ve büyük olasılıkla orada yetiştirildi. Evcilleştirmenin tam yeri zamanla kaybolmuş olsa da bilim insanları bademin ilk yetiştirildiği yerin en olası yer olarak Batı Asya’yı gösterebildiler. Günümüz İran’ında ve komşu ülkelerde bile yabani bademler yerlidir ve hala orada yetişmektedir. Badem ağaçları İspanya, Fas, Yunanistan ve İsrail gibi bölgelerde gelişti ve hasatları İpek Yolu boyunca Çin’e seyahat eden kaşifleri besledi. İspanya, badem endüstrisini sürdüren tek ülkedir ve hala badem üreticisidir.

Acı ve tatlı olmak üzere 2 çeşit badem vardır. İlki dünya çapında lezzetli bir atıştırmalık olarak satılıyor ve ikincisi sizi öldürebilir. Acı badem, siyanür açısından zengin olduğu için oldukça zehirli olarak kabul edilir. Zengin derken, acı bademin tatlı çeşitten 50 kat daha fazla siyanür içermektedir. Bunun gibi temel elementler yiyeceklerde çok yaygındır. Küçük miktarlarda vücudunuz tarafından kolayca atılırlar.

Uzmanlar, bademlerin, Ürdün’deki Numeira’da Erken Tunç Çağı’nda (yaklaşık M.Ö. 3000-2000) ortaya çıkması nedeniyle evcilleştirilen ilk ağaçlardan biri olduğunu düşünüyor. Bademden İncil’de bahsedilir ve hatta Mısır’daki Tutankamon’un mezarında da (yaklaşık M.Ö. 1325) bulunmuştur. Eski Roma’da yeni evliler badem yağmuruna tutulurdu, daha sonra bugün Kuzey Amerika’da şekerli badem verme geleneğine benzer bir doğurganlık büyüsü olarak kabul edildi.

Van Gogh Badem Çiçekleri serisini Güney Fransa’daki Arles ve Saint-Rémy’de yaşarken çiziyor. En sevilen tablolarından bazıları olarak kaldılar.

Bademin Faydaları

Badem, son derece besleyicidir ve sağlıklı yağlar, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir.

Mağazalardan satın alabileceğiniz bademlerin genellikle kabuğu çıkarılarak içindeki yenilebilir fındık ortaya çıkar. Çiğ veya kavrulmuş olarak satılırlar. Badem, sağlıklı tekli doymamış yağlar, lif, protein ve çeşitli önemli besinlerde yüksektir.

Badem, hücrelerinizi yaşlanmaya ve hastalığa önemli bir katkıda bulunan oksidatif hasardan koruyabilen antioksidanlar bakımından yüksektir.

Badem, dünyanın en iyi E vitamini kaynakları arasındadır.

Badem, birçok insanın yeterince alamadığı bir mineral olan magnezyum açısından son derece yüksektir. Yüksek magnezyum alımı, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet için önemli gelişmeler sağlamaktadır.

Düşük magnezyum seviyeleri, yüksek tansiyonla güçlü bir şekilde bağlantılıdır, bu da bademlerin kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabileceğini gösterir.

Günde bir veya iki avuç badem yemek, “kötü” LDL kolesterolde hafif düşüşlere yol açarak potansiyel olarak kalp hastalığı riskini azaltabilir.

“Kötü” LDL kolesterol, kalp hastalığının gelişiminde çok önemli bir adım olan oksitlenmedir. Badem atıştırmasının oksitlenmiş LDL’yi önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

Badem mutfakta şaşırtıcı derecede çok yönlüdür ve hem tuzlu hem de tatlı yemeklerde kullanılır.

Fransız makaron tarifi ve glutensiz yiyecekler için harika bir tatlı seçeneğidir. Sizinle bugün badem sütü yapmayı paylaşacağım. Birçok süpermarkette bulmak mümkün fakat kendi badem sütünüzü evde yapmak daha keyifli olmaz mı?

Lezzetli badem sütü tarifime buradan ulaşabilirsiniz.

Peki badem sütünü nasıl tüketebiliriz?

Kek pasta yaparken kullanabilirsiniz. Kahveleriniz de ya da tek başına tüketebilirsiniz. Ev yapımı dondurmalarınız da kullanabilirsiniz. Müslilerinizde ve yulaf lapalarınızda kullanabilirsiniz.

Badem sütü yaparken elde ettiğimiz posasını da atmıyoruz. İstediğiniz şekilde kullanabilirsiniz, ben genellikle kek ve kurabiye yaparken kullanıyorum muhteşem oluyor.

Lütfen sizlerde deneyimlerinizi bizimle paylaşın ve sağlıkla kalın.