bizimtarifler

Baharatları aromasını çıkarmak için

Yayınlanma Tarihi: 16 Ağustos 2021
imageBaharatları aromasını çıkarmak için /> ornament

Kimyon, kişniş gibi baharatları tohum halinde kullanacaksanız, aromalarının daha kuvvetli olması için önce tavada biraz kavurun.

Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Brokoliyi saklarken dikkat

Eğer çiğ olarak saklarsanız, brokoli tam 14 günlük bir süre boyunca buzdolabında saklanabilir. Pişirildiğinde ise raf ömrü 9 güne düşer. Buna dikkat etmenizi öneririz.

imageMissing Alt Text
Yılbaşında Neden Hindi Yenir?

Kırmızı ve yeşil renkli süsler, ışıltılı pencereler, caddeler ve süslü çam ağaçları… İçinde bulunduğumuz yıla veda edip yeni yılı umut ve heyecanla karşıladığımız bugünlerde yine yeni yıl ruhu dört bir tarafımızı sarmış durumda.

imageMissing Alt Text
Tereyağının yanmaması için

Yağı eritip üzerindeki köpükleri bir kaba aktarın, toparlayamadıklarınızı tülbent koyduğunuz bir süzgeçten geçirin. Elde ettiğiniz yağ ısıya daha dayanıklı bir hale gelmiş olacak.

imageMissing Alt Text
Hikayeli Yemekler: Kruvasan

Bu hafta konuğumuz yavaş yavaş İstanbul’un ve Türkiye’nin her köşesini ele geçirmeye başlayan Kruvasan. Ama ülkemizde bu kadar popüler olmasında bizce hikayesinin büyük etkisi var, kan çekiyor olabilir. Kruvasan, uzun zamandır Fransız mutfağının değişmez bir öğesi olduğundan Fransa nın ulusal yiyeceği kabul edilse de, geçmişinin Avusturya mutfağına dayandığı söylenmektedir. Kruvasan kelimesi Fransızca “croissant“ kelimesinden alıntıdır. Croissant Fransızca‘da “büyüyen, gelişen, hilal (büyüyen ay), ay şeklinde çörek” anlamlarına gelmektedir. Kruvasanın geçmişiyle ilgili farklı rivayetler vardır. En bilinen ve birçok tarihçi tarafından da anlatılan rivayete göre, kruvasanın kökeni “kipferl” isimli başka bir mayalı hamur işine dayanmaktadır.

imageMissing Alt Text
Kolay kivi soymak için

Bir tatlı kaşığını uçlarını kestiğiniz kivinin içine daldırıp çevirirseniz kivinin kolaylıkla soyulduğunu göreceksiniz.

Tümünü Gör