Baş Kahramanımız Çay

image_rounded Burcu Güldağ
21 Ekim 2021

Baş Kahramanımız Çay ornament
21 Ekim 2021

Vazgeçilmez içeceğimiz, samimi sohbetlerimizi daha da ısıtan baş kahramanımız çay! Ülkemizdeki geçmişi yıllar yıllar öncesine uzanan çay günümüzde neredeyse su gibi vazgeçilmezimizdir. Sadece Camilla sinensis yapraklarıyla değil birçok mis kokulu çiçekleriyle nefis içecekler ve tarifler hazırlayabilirsiniz.

Millet olarak çayımızı ocağımızdan eksik etmeyiz. Günün her öğününde, günün her saatinde bir bardak çay daima elimizdedir.

Siyah çay yerine yeşil çay veya çeşitli aromatik otlarla zenginleştirilmiş yeşil çay da içebilirsiniz. Bunların yanı sıra damak zevkinize göre hazırlayacağınız meyve çayları da mis kokusuyla gününüze neşe katabilir. İçimizi ısıtsın, anımıza ortak olsun da gerisini sorgulamayız. Ancak çayın aslında sorgulanması gereken birçok çeşidi, birçok özelliği mevcut.

1. Siyah Çay

Listemizin ilk sırasında siyah çay var. Sadece ülkemizde değil dünya üzerinde de en çok tüketilen çaylardan biridir. Siyah çay olarak bilinen camellia sinensis yaprakları tarımı yapılıp da kültürümüze hızlıca girdikten sonra vazgeçilmezlerimiz arasına dahil oldu. Kokusuyla sabahlarımıza konuk olan, lezzetiyle sohbetlere eşlik eden çayın yanında ikram edilen yiyeceklerden en az çay kadar önemli. Diğer çay çeşitlerine göre daha fazla kafein içerir. Bu yönüyle uykusunu açmak isteyenlerin tercihidir.

2. Yeşil Çay

Yağ yakmaya olan katkısı sayesinde diyet listelerinin olmazsa olmazıdır. Siyah çayın elde edildiği bitkiden üretilir ancak fermantasyon olmaması onu farklı kılar. Acı ve sert sayılan lezzetini tarçın, karanfil, limon suyu, çeşitli taze ya da taze ve kuru meyvelerle destekleyerek daha güzel hale getirmek mümkündür.

3. Rooibos Çayı

Hayatınıza faydasının yanı sıra rengiyle de hayran bırakacak bir çay katmak istiyorsanız rooibos çayıyla tanışabilirsiniz. “Kırmızı çalı çayı”; olarak da bilinen, Güney Afrika’nın en meşhurlarından olan bu çay; ruh halini rahatlatmak, tansiyonu dengelemek gibi etkilere sahiptir.

4. Seylan Çayı

Sri Lanka eteklerinden ülkemize dek uzanan seylan çayı, içimi en yumuşak çaylar arasında yer alır. Tek başına tüketilebileceği gibi diğer çay çeşitleriyle de bir miktar karıştırılarak tüketilebilir.

5. Oolong Çayı

Çin, Tayvan ve Japonya’daki en sık tüketilen hatta bir gelenek haline gelmiş bir lezzettir.

Mavi ve yeşil arası tonlarda bir renge sahip olan yapraklarda elde edilir. Antioksidan bakımından zenginliği, ağız hijyenine olumlu katkısı, kalp sağlığını desteklemesiyle sıkça tercih edilir.

Siz de çay keyfi yapmayı seviyorsanız bu çay çeşitlerinden dilediğinizi günlük keyiflerinize katabilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun 🙂