bizimtarifler

Bayılan Bir İmamın Öyküsü

Yayınlanma Tarihi: 18 Kasım 2021
imageBayılan Bir İmamın Öyküsü /> ornament

Pilav ve cacıkla altın üçgeni tamamlayan imambayıldının hikayesini hiç merak etmiş miydiniz? ? İsminin nereden geldiğine dair çok çeşitli rivayetler var. ? Bir tanesini sizlerle paylaşmak istedik.

Bilinmez bir savaşla gelen ciddi bir kıtlık döneminde, halk son derece çaresiz bir duruma düşer. ?‍??‍? Halk yiyecek bir lokma ekmeğe muhtaç haldeyken,  imamın kilerininse ağzına kadar dolu olduğu konuşulur. ?

Kilerdeki binbir çeşit erzağı daha zor zamanlar için saklayan imam, onları karısıyla dahi paylaşmaz. İmamın bu halinden ve her gün evirip çevirip aynı şeyleri yemekten bıkan karısı ise ona bir ders vermeye karar verir. Kasabada ne kadar eş-dost, konu-komşu, akraba varsa eve toplar ve eşinden habersiz kallavi bir ziyafet verir.

Hazırladığı binbir çeşit lezzetli yemekler silinip süpürülür, kalan malzemeler de misafirler arasında pay edilir.  Her şeyden habersiz eve dönen imam karısının hazırladığı patlıcan – domates ve soğanlı yemeği afiyetle yer. Yemekten sonra her gün yaptığı gibi gidip kilerini kontrole gider. ??. Gördüğü manzara ise felakettir: Ağzına kadar dolu bıraktığı kiler şimdi tam takırdır. İmam baygınlık geçirir.

İşte o gün bugündür, imamın yediği o patlıcanlı yemeğin adı İmambayıldı olarak anılır. ?‍??‍?