bizimtarifler

Beyaz Çikolata, Çikolata Değildir!

Yayınlanma Tarihi: 7 Ekim 2021
imageBeyaz Çikolata, Çikolata Değildir! /> ornament

Söz konusu çikolata olunca eminim sizde de akan sular duruyordur. Vücudun mutluluk hormonu salgılamasını sağlayan bu büyülü besin, küçükten büyüğe herkes için bir ‘’vazgeçilmez’’ desek sanıyorum yanılmış olmayız. Küçük yaşlardan itibaren hayatımıza girip yerini kolay kolay başkalarına kaptırmayan, tatlı krizlerimizin bir numaralı çözüm ortağı çikolataya dair de bilinmesi gereken önemli noktalar var tabii.

Baştan uyarmakta fayda var: Bu yazı beyaz çikolata severleri üzebilir!

Bildiğiniz üzere üç çeşit çikolata mevcut: Bitter çikolata, sütlü çikolata ve… beyaz çikolata. Beyaz çikolatayı neden bitter ve sütlü çikolatadan ayırdım biliyor musunuz? Çünkü beyaz çikolata, aslında bir çikolata değil!

Bitter ve sütlü çikolata gibi mutfaklarımıza girmeyi başaran bu besini her ne kadar ‘’çikolata’’ olarak adlandırsak da maalesef hiçbir şey göründüğü gibi değil. Beyaz çikolata; çikolatadan ziyade tamamen şeker ve yağdan oluşan bir anti-sağlık bombası, çikolataya ‘’çikolata’’ adını veren kakaodan ve dolayısıyla kakaonun en faydalı kısmı olarak bilinen flavanoidlerden yoksun bir gıda. Anlayacağınız beyaz çikolata (!) yediğimizde çikolatan ziyade kakao yağının süt tozu, renklendirici, tatlandırıcı, aromatik maddeler ve şekerle işlenmiş halini yiyoruz.

Uzmanlar, kilo probleminiz olsun ya da olmasın, beyaz çikolata tüketimine karşı dikkatli olmak konusunda uyarıyor ve beyaz çikolata yerine tercih edilebilecek en masum çikolata çeşidi olarak bitter çikolatayı işaret ediyor. Bitter çikolata; şeker içermediğinden, bünyesinde bolca kakao bulundurmasına karşın az miktarda kakao yağına sahip olduğundan çikolataların en sağlıklısı olarak tanımlanıyor. Yine uzmanlara göre, dengeli beslendiğimiz ve herhangi bir sağlık sorununa sahip olmadığımız takdirde günde 2 kare bitter çikolata tüketmek zararın aksine vücudumuza yarar bile sağlayabilir!

Sütlü ve beyaz çikolatayı bitter çikolataya kıyasla daha fazla seviyor olabilirsiniz; ancak şunu çok iyi biliyoruz ki sağlık her şeyden önce gelir. Siz siz olun, beyaz çikolatanın ne kadar zararlı olduğunu aklınızın bir köşesinde tutmaya çalışın. Ve kendinizi bitter çikolata tüketmeye ikna edebilmek için gözünüzün gördüğü bir yere uzmanların hazırladığı şu basit ama mesajı çok net sıralamayı yazın:

Bitter Çikolata > Sütlü Çikolata > Beyaz Çikolata

imageMissing Alt Text

Kitchen Notifications

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Dünya Sağlık Örgütü Uyarıyor: Tuz Kullanımına Dikkat!

Bildiğiniz üzere mutfakta tuzun varlığı ayrı, yokluğu ayrı bir dert. Tuz kullanımını olabildiğince az tutmaya çalışsak da yeri geliyor kendimizi önümüzdeki yemeğe tuz ekmekten alıkoyamıyoruz. Mutfakta tuz kullanımını sonlandırmaya çalıştıkça, aslında kendimizi aşırı sıkıp zorladığımızdan, dayanamadığımız noktada bir anda aşırı bir tuz tüketme çılgınlığına sürükleniyor; adeta tuz tüketmediğimiz günlerin, ‘tatsız tuzsuz’ diye betimleyerek yediğimiz yemeklerin acısını çıkarıyoruz. Hal böyleyken onca zaman tuz tüketimini en az seviyede tuttuğumuz günlerin vücudumuza sağladığı tüm katkı da yok oluyor.

imageMissing Alt Text
Karpuzdan Dekorasyon Olur Mu? Oluyormuş!

Siz hiç salonunuza, odanıza ya da evinizin herhangi bir köşesine dekoratif amaçla karpuz koymayı düşündünüz mü? Ben şahsen hiç düşünmemiştim, hala da düşünebilirmişim gibi hissetmiyorum; ancak görünen o ki herkes benimle aynı fikirde değil!

imageMissing Alt Text
Suşi Gecesine Davetlisiniz!

Tedbiri elden bırakmadan yeni normale resmen adapte olmaya başladık. Hayatımızdan hafta sonu yasakları, hafta içi kısıtlamaları, uzun süreli karantinalar geçti. Ne garip geliyor hala, değil mi?

imageMissing Alt Text
Acısıyla Tatlısıyla… Çikolatadan Guernica!

Herkese merhaba!<br /> İlk yazımı yazıyor olmanın heyecanından ötürü, konuya hızlı bir giriş yapmadan önce sizlere bir merhaba demek istedim!<br /> Dilerim her bir yeni yazıda hep birlikte yemeklere, kültürlere, yaşanan son gelişmelere ve en önemlisi mutfağa dair çok keyifli yenilikler keşfederiz!

imageMissing Alt Text
Ürdün’de Çifte Kutlama: Dev Falafel Rekoru

Bugün 12 Haziran Uluslararası Falafel Günü!

Tümünü Gör