bizimtarifler

Brüksel lahanası pişirmenin sırrı

Yayınlanma Tarihi: 25 Ağustos 2021
imageBrüksel lahanası pişirmenin sırrı /> ornament

Brüksel lahanasını haşlamayın, soteleyin. Haşlanmış Brüksel lahanasının kokusu çıkar ve dokusu yapış yapış olur.

Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Hikayeli Yemekler: Kruvasan

Bu hafta konuğumuz yavaş yavaş İstanbul’un ve Türkiye’nin her köşesini ele geçirmeye başlayan Kruvasan. Ama ülkemizde bu kadar popüler olmasında bizce hikayesinin büyük etkisi var, kan çekiyor olabilir. Kruvasan, uzun zamandır Fransız mutfağının değişmez bir öğesi olduğundan Fransa nın ulusal yiyeceği kabul edilse de, geçmişinin Avusturya mutfağına dayandığı söylenmektedir. Kruvasan kelimesi Fransızca “croissant“ kelimesinden alıntıdır. Croissant Fransızca‘da “büyüyen, gelişen, hilal (büyüyen ay), ay şeklinde çörek” anlamlarına gelmektedir. Kruvasanın geçmişiyle ilgili farklı rivayetler vardır. En bilinen ve birçok tarihçi tarafından da anlatılan rivayete göre, kruvasanın kökeni “kipferl” isimli başka bir mayalı hamur işine dayanmaktadır.

imageMissing Alt Text
Pasta yapmanın püf noktası

Evde pasta yaparken kullandığınız meyve ve şekerlemelerin dibe çökmesini istemiyorsanız pastanıza bir miktar mısır unu ilave edin. Meyveler pişerken suları yoğunlaşır ve dibe çökmezler.

imageMissing Alt Text
Salçaların bozulmaması için

Kullandığınız salçaların bozulmamasını istiyorsanız, üzerini düzleştirerek biraz zeytin yağı ilave ederek uzun süre saklayabilirsiniz.

imageMissing Alt Text
Limonu kolay sıkmak için

Kalın ve güçlü bir maşa kullanabilirsiniz. Maşanın arasına bir yere limonu yerleştirin ve maşayı 2 ucundan sıkı sıkı bastırarak sıkın.

imageMissing Alt Text
8 Bin Yıl Öncesine Yolculuk: Peynir

İnsanlığın ortak damak zevklerinden biri olan peynir, en az insanlık kadar eski bir tarihe sahip. Peyniri kimin, nasıl yaptığına dair hala net bir kayıt bulunmasa da 8 – 10 bin yıl öncesine kadar dayanan köklü bir tarihi bulunur.

Tümünü Gör