bizimtarifler

Çikolata Nasıl İcat Edildi? Çikolatanın Bulunuşu

Yayınlanma Tarihi: 4 Aralık 2021
imageÇikolata Nasıl İcat Edildi? Çikolatanın Bulunuşu /> ornament

Belki inanmayacaksınız ama, çikolatanın bulunuşu bugünden tamı tamına 4000 yıl öncesine dayanıyor. Kaynaklara göre çikolata ilk kez Meksika topraklarında kullanılıyor. Ama tahmin edin ne olarak? İçecek olarak! Yanlış duymadınız, çikolata ilk bulunduğunda bir yiyecek değil, içecek olarak tüketildi.

Peki ilk çikolata nasıl üretildi? Meksika’nın milattan önceki 1900’lü yıllarda yaşayan kabileleri, Orta Amerika’nın tropikal yağmur ormanlarına ilk kakao tohumlarını ekti. Daha sonra kakaoyu fermente ettiler ve macun haline getirdiler. Böylelikle üretilen ilk çikolata bugün alışık olduğumuzdan çok farklı olarak sıvı ve acı bir içecek halinde ilk tüketicileriyle buluştu. Bu fermante edilmiş kakaoyu su, bal, vanilya ve acı biber gibi baharatlarla karıştırıp değişik denemeler yaptılar.

O dönem Meksika topraklarının ev sahipleri olan Aztekler ve Mayalar bu keşfettikleri koyu renkli içeceğin kişileri mutlu eden sihirli bir yapısı olduğuna inandılar. Yani bugün bilim insanları sayesinde bildiğimiz, çikolatanın serotonin hormonu salgılatma gücüne birtakım mistik anlamlar yüklediler. Bugün çikolata hala bizleri mutlu eden yiyeceklerin başında geliyor…

Hatta Mayalar bir adım ileri giderek kendilerine bir kakao tanrısı ilan ettiler ve huzura, mutluluğa kavuşmak için ona tapındılar. Tahmin edeceğiniz üzere bahsi geçen dönemde çikolata çok değerli bir içecekti. Her zaman, herkese sunulmazdı ve büyük bir ayrıcalıktı. Yalnızca kutsal törenlerde, seremonilerde, krallar, soylular, askerler ve din adamları tarafından tüketiliyordu.

Peki çikolatanın tadı Meksika sınırlarını nasıl aştı? Meksika’yı işgal eden denizci, İspanyol bir kaşif Hernan Cortes sayesinde! Cortes çikolatayı da Amerika’dan Avrupa’ya taşıyan ilk kişi oluyor. Bugün çikolatayla yaşadığımız Señor Cortez’e borçlu olduğumuzu söyleyebiliriz…