bizimtarifler

Dillere Dolanan Spagetti

Yayınlanma Tarihi: 22 Ekim 2021
imageDillere Dolanan Spagetti /> ornament

Makarnanın tarihçesi incelendiğinde iki farklı yaklaşım göze çarpmaktadır. Bunlardan ilki, makarnanın ilk kez M.Ö. 1700–1100 yılları arasında Çinliler tarafından yapıldığı ve 1292 yılında ünlü gezgin Marco POLO tarafından keşfedilerek günümüzde makarnanın anavatanı olarak kabul edilen İtalya’ya getirildiğidir. Diğer görüş ise, İtalyanların makarnayı Araplardan aldığı yönündedir. Ortadoğu ile ticaret yapan İtalyanların o zamanlar “el-rişta” günümüz mutfağında ise “erişte” olarak adlandırılan yiyeceği kendi ülkelerine götürdüğüdür.

Nerede, nasıl bulunduğundan bahsettik ama mesele nasıl bu kadar sevildiği…

Çeşitli soslarla çoğu kişinin kalbini fetheden makarna hele ki sosun üzerinden akıp gittiği ya da kimi sosları içine hapseden uzun makarnalar kalbimizin derinlerine dokunmakta…

Yapılışı kolay, fiyatı uygun, tadı kolayca güzelleşebilen sade haliyle ile de gönüllerimize taht kuran makarnayı sanırım sevmeyen çok azınlıktadır.

Ülkemiz makarna tüketiminde 4 sırada yer almaktadır.

Besleyici olması da makarnayı tercih sebebi yapmaktadır. Ülkemizde daha çok çubuk, spagetti, erişte, tırtıl, lokma, bamya, midye, burgu ve fiyonk şeklinde makarnalar tüketilmekte olup; son yıllarda ihraç amaçlı değişik çeşitlerde makarnalar da firmalarımızın ürün yelpazelerinde yerlerini almaktadır. Ayrıca tel, arpa, harf ve yıldız şeklindeki şehriyeler ve kuskus da tüketiciler tarafından yoğun olarak talep görmektedir.

Spagettiye en çok yakışan sosun bolonez olduğu düşüncesindeyim. Farklı ve en güzel tarifler için yazılarımızı takip etmeyi, tariflerimizi denemeyi unutmayın. Kremalı Tortellini tarifime buradan ulaşabilirsiniz.

Güzel bir tabak makarna ile kendinizi mutlu edin!

Afiyet olsun!