bizimtarifler

Dünya Sağlık Örgütü Uyarıyor: Tuz Kullanımına Dikkat!

Yayınlanma Tarihi: 22 Ekim 2021
imageDünya Sağlık Örgütü Uyarıyor: Tuz Kullanımına Dikkat! /> ornament

Bildiğiniz üzere mutfakta tuzun varlığı ayrı, yokluğu ayrı bir dert. Tuz kullanımını olabildiğince az tutmaya çalışsak da yeri geliyor kendimizi önümüzdeki yemeğe tuz ekmekten alıkoyamıyoruz. Mutfakta tuz kullanımını sonlandırmaya çalıştıkça, aslında kendimizi aşırı sıkıp zorladığımızdan, dayanamadığımız noktada bir anda aşırı bir tuz tüketme çılgınlığına sürükleniyor; adeta tuz tüketmediğimiz günlerin, ‘tatsız tuzsuz’ diye betimleyerek yediğimiz yemeklerin acısını çıkarıyoruz. Hal böyleyken onca zaman tuz tüketimini en az seviyede tuttuğumuz günlerin vücudumuza sağladığı tüm katkı da yok oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de bu dengesiz ve pek sağlıksız durumun farkında olacak ki çok yakın bir zamanda, uzun zamandır savunduğu tuz sınırına bir alternatif üretti: DSÖ tarafından, ‘İşlenmiş Gıdalar İçin Önerilen Maksimum Tuz Miktarı’ tablosu yayımlandı.

DSÖ, günde 5 gramdan fazla tuz tüketmememiz konusunda ısrarcı ve tüm uyarılarını bu gramaj hesabı üzerinden yineliyor. Günlük tuz kullanımı sürekli olarak 5 gramı geçtiği, yani aşırıya kaçtığı, takdirde; tansiyona bağlı kardiyovasküler pek çok hastalığa, mide kanserine, obeziteye ve böbrek, kronik karaciğer hastalığına da davetiye çıkıyor. Üstelik tansiyona bağlı bu hastalıklar, dünyada ‘bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümler’in de 1/3’ünü oluşturuyor.

Tuz ile yaşanan ‘ne seninle, ne sensiz’ kıvamındaki ilişkinizi biraz olsun dengeleyebilmek adına; DSÖ’nün uyarılarına uyabilir, tuz kullanımına dair geliştirdiği yönlendirmeleri ve önerileri düzenli olarak takip edebilirsiniz.

Şimdi isterseniz, son yayımlanan ‘İşlenmiş Gıdalar İçin Önerilen Maksimum Tuz Miktarı’ tablosunda öne çıkan bazı gıda-gramaj eşlemelerine birlikte göz atalım.

Unutmayın! Tabloda bahsi geçen gramajlar, gıdalarda bulunması gereken maksimum tuz miktarını işaret etmektedir:

Dondurulmuş Pizza: 450 mg

Tatlı Bisküvi: 265 mg (100 gramlık bisküvi için önerilen maksimum orandır.)

Ekşi Hamur Ekmeği 330 mg

Mayalı Ekmek: 330 mg

Peynir Çeşitleri: 625 mg (Yurtdışında bolca tüketilen peynir çeşitlerinden Gouda örnek verilerek tabloya işlenmiştir.)

Ketçap: 650 mg

Jambon: 950 mg (100 gramlık jambon için önerilen maksimum orandır.)

Patlamış mısır: 280 mg

Tane fındık: 280 mg

Bu vesileyle ben de sizlere ‘Aman dikkat!’ demiş olayım. ☺

Bilinçlenelim, hatta bilinçlenmekle de kalmayıp çevremizi de bilinçlendirelim ki sevdiklerimizle bir arada sağlıklı, güzel bir ömrümüz olsun…

Sağlık ve mutlulukla kalın!

imageMissing Alt Text

Kitchen Notifications

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Acısıyla Tatlısıyla… Çikolatadan Guernica!

Herkese merhaba!<br /> İlk yazımı yazıyor olmanın heyecanından ötürü, konuya hızlı bir giriş yapmadan önce sizlere bir merhaba demek istedim!<br /> Dilerim her bir yeni yazıda hep birlikte yemeklere, kültürlere, yaşanan son gelişmelere ve en önemlisi mutfağa dair çok keyifli yenilikler keşfederiz!

imageMissing Alt Text
Patlıcanın Graffiti Hali

Görüntüsüyle hem merak uyandıran hem de iştah açan graffiti patlıcanlarla tanıştınız mı? Henüz tanışmamış olanları yazının devamını okumaya davet ediyorum!

imageMissing Alt Text
Trend Alarmı: Yulaf Keki!

İster sevin, ister sevmeyin; ister kullanın, ister kullanmayın… TikTok son dönemin adeta parlayan yıldızı. Davranışlarımıza yön vermesi, trend belirleyici özelliği ve çeşitli mecralarda popüler hale gelen akımların çıkış noktası olmasıyla; gerek ülkemizde gerek dünyada büyük yankılar uyandıran bu uygulama, şimdilerde biz mutfakseverlerin karşısına yepyeni bir trendle çıkıyor: Yulaf keki!

imageMissing Alt Text
Suşi Gecesine Davetlisiniz!

Tedbiri elden bırakmadan yeni normale resmen adapte olmaya başladık. Hayatımızdan hafta sonu yasakları, hafta içi kısıtlamaları, uzun süreli karantinalar geçti. Ne garip geliyor hala, değil mi?

imageMissing Alt Text
Karpuzdan Dekorasyon Olur Mu? Oluyormuş!

Siz hiç salonunuza, odanıza ya da evinizin herhangi bir köşesine dekoratif amaçla karpuz koymayı düşündünüz mü? Ben şahsen hiç düşünmemiştim, hala da düşünebilirmişim gibi hissetmiyorum; ancak görünen o ki herkes benimle aynı fikirde değil!

Tümünü Gör