bizimtarifler

Evde Filtre Kahve Yapımının İncelikleri

Yayınlanma Tarihi: 22 Ekim 2021
imageEvde Filtre Kahve Yapımının İncelikleri /> ornament

1. Dalga, 2. Dalga, 3. Dalga derken kahve sektörü kendini geliştirmeye son hızıyla devam ediyor. Günden güne gelişen yepyeni makineler, aletler ve pişirme teknikleri sayesinde artık neredeyse her türlü kahveyi evimizin rahatlığında deneme ve pişirme imkanına sahibiz.

Peki evde tıpkı bir barista titizliğinde kahve hazırlama teknikleri uygularken nelere ihtiyaç var? Kahve hazırlamak bir sanat ve özellikle Filtre Kahve meraklıları için bu sanatı icra ederken dikkat etmek gereken bir takım önemli noktalar var. Bu yazımızda birlikte bunları ele alalım istedik.

Suyun Kalitesi

Filtre kahve hazırlarken kullandığınız suyun kalitesi, hazırladığınız kahvenin lezzetini etkileyen en önemli faktörlerin başında geliyor. Mutlaka içme suyu kullanmalısınız ve kullandığınız su ne kadar yumuşak olursa, kahvenizin asitleri o kadar ortaya çıkar. Tam tersi durumda ise kahve asitleri nötrleşir.

Doğru Öğütme

Kahvenin tüm lezzeti ve kokusu, aroması unutmayın ki çekirdeğinde saklı. Kahve çekirdeklerini tüm aromanın ortaya çıkması için öğütürüz. Doğru aromayı yakalamak için ise, öğütme ayarı büyük önem taşıyor. Kahvenin neredeyse tüm tadını suya olduğu kadar doğru öğütülmesine de borçluyuz. Yanlış ayarda öğütülen kahvenin tadı tamamen tatsız ve duru, veya acımtrak bir tada bürünebilir. ise kahve tadını etkileyen bir unsurdur. Yanlış ayarda çekilen kahvenin tadı su gibi veya ekşimsi, sert ve acı olabilir. Bu nedenle uygun lezzet kıvamına erişmek için filtre kahvenizi orta incelikte çekmeye dikkat edin.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Doğru bir filtre kahve yapımı için 1 yemek kaşığı (yaklaşık 7 gram) kahve ve 125 ml (1 + 0.25 çay bardağı) su ile yapılır. Eğer filtre kahvenizi orta sertlikte tercih ederseniz bu ölçüyü kullanabilirsiniz. Yok daha sert seviyorsanız, her bir fincan için 7 yerine 8 gram kahve kullanabilirsiniz.

Suyun 100 derece olmaması gerektiğinden suyunuzu kaynattıktan sonra hemen filtre kahvenin üzerine dökmeyin. 30 saniye kadar bekleyin. Aksi takdirde filtre kahveniz haşlanacak ve lezzetini yitirecektir. Kahveyle suyu buluşturduktan sonra 10 dakikaya yakın demleyip filtreden geçirerek kahvenizin tadını çıkarabilirsiniz… Afiyet olsun!