Fast Food Kültürü

Yayınlanma Tarihi: 7 Ekim 2021
imageFast Food Kültürü /> ornament

Merhaba, ilk yazımda çok hızlı bir giriş yapıp kendimi tanıtmamıştım. İkinci yazıma geçmeden önce kendimi tanıtmak istiyorum. Ben Alihan Ceylan. 22 yaşındayım ve bir üniversitede gastronomi bölümü son sınıf öğrencisiyim. Şu anda aktif olarak bir beş yıldızlı hotelde staj yapmaktayım. İlk olarak turizm meslek lisesiyle başlayan eğitim yolculuğumun 8 ve son senesindeyim. Ayrıca tariflerimi paylaştığım bir YouTube kanalım da mevcut. Kanalımın adı; Alihan Ceylan. Burada paylaştığım tariflerin yapılışını kanalımda da bulabilirsiniz. Kendimi kısaca tanıttıktan sonra ufak ufak yazıma geçmek istiyorum. Bu yazımda ele aldığım konu bir döneme damgasını vurmuş olan ‘FAST FOOD’ kültürü. Umarım okurken keyif alırsınız…

Günlük hayatın stresi, koşuşturması, hızı ve o hayatı yaşayış biçimimizden dolayı yediğimiz yemeklerin genellikle güvenilir olmasına ve hızlı olmasına dikkat ediyoruz. Kimi zaman güvenilirliğinden çok hızlı oluşu bile yetebiliyor.

Bu yüzden günümüzde ve yakın geçmişte en popüler yemek yeme alışkanlıklarının başında fast food türü geliyor. Fast food ürünler kısa sürede tüketilebilir ve çoğunlukla doyurucu ürünlerdir. Fiyatları ise genellikle diğer restoranlara kıyasla daha uygundur, bu insanların tercihlerindeki diğer sebeplerden biridir.

Peki Fast food hayatımıza ilk ne zaman girdi? Sanıldığı gibi ilk olarak Amerika’da mı ortaya çıktı?

Fast food denince akla ilk gelen ülke Amerika olsa da sanılanın aksine fast food ilk olarak Amerika’da ortaya çıkmamıştır. Aslında, çoğu fast food türü yiyeceğin kökeni Avrupa’da olup hayli eskiye dayanır. Örneğin, John Stow’un 1598 Londra araştırmasının yanı sıra Henry Mayhew’in 1840 ve 1850’lerin Londra’sının sosyal tarihini anlatmış olduğu eserde de fast food ile ilgili konulardan bahsedilmektedir.

Hamburger aslında, Orta Çağ’da Rusya’nın Baltık bölgelerinde çeşitli kabilelerin, özellikle Tatarlar’ın yemiş oldukları bir biftektir. Tatarlar, bu lezzeti ticari ilişki içerisinde bulundukları Almanlara Hamburg Limanı’nda tanıtmışlardır. Almanlar bu eti kızartmışlar ve soğan katarak lezzetlendirmişlerdir. Alman göçmenler, Amerika’ya geldiklerinde bu yemeği beraberlerinde getirmişlerdir.

Ayrıca, Romalıların daha M.Ö. 500 yılında bir tür hamburger ve pizza türü yiyecekler tükettiklerinin kayıtlarının bulunduğunu söyleyen kaynaklarda mevcuttur.

2019 yılında İtalya’nın Pompei isimli antik kentinde yapılan kazı çalışmalarında bundan 2 bin sene öncesine ait olduğu düşünülen bir takım bulgulara rastlandı. Kültürün, Thermopolium adı verilen mekanlarda ortaya çıktığı ve yaygın olarak fast food adı altındaki yiyeceklerin tüketildiği düşünülüyor. Pompei’in kuzeyinde bulunan Regio V adlı alanda yapılan kazılar, Thermopolium’un genelde evde yemek pişirme imkanı olmayan kişiler tarafından kullanıldığını ortaya koyuyor. Bugünkü fast food yiyeceklerinden farklı olarak, menülerinde tuzlu balık, pişmiş peynir, mercimek, baharatlı şarap ve ekmek yer aldığı söyleniyor. Aslında fast food kültürünün yeni bir kültür olduğu çok da söylenemez.

Amerikanlar, fast food ile tanıştıktan sonra bu ürünleri çok sahipleniyorlar ve kendi kültürleri haline getiriyorlar.

Burada kahve ve İtalya ilişkisi gibi bir ilişki var aslında. Hatırlayacağınız üzere kahve İtalya’da ortaya çıkmamasına rağmen günümüzde kahve denilince akla ilk gelen ülkelerin başında gelmekte. Amerika – fast food ilişkisini de buna benzetebiliriz.

McDonald’s, fast food kültüründe açılan ilk restoran olsa da, bazı insanlar White Castle’ı ilk fast-food zinciri olarak düşünüyor. White Castle, 1921’de Kansas Wichita’da kuruldu. O sıralarda insanlar hamburgeri genellikle sokakta, arabada, sirkte, yol kenarında yiyorlardı. White Castle’ın kurucuları halkın hamburger algısını değiştirmeye karar verdi. Müşterilerin hazırlanan yiyecekleri görebilmesi için restoranlarını inşa ettiler. Binalarını beyaza boyadılar ve hatta temizlik öneren bir isim seçtiler. Beyaz Şato, Amerika’nın Doğu ve Orta Batı’sında çok popülerdi. Başarısı, hamburger etinin ülke çapında daha iyi bir üne kavuşmasına yardımcı oldu. Beyaz Şato, fast food geliştirme konusunda önemli bir rol oynamıştır. McDonald kardeşler restoranını 1948’de açtı ve bugün bulunan birçok fast-food zinciri kısa süre sonra açıldı. Burger King ve Taco Bell 1950’lerde başlamıştı ve Wendy 1969’da açıldı. Carl Jr., KFC ve Jack in Box gibi bazı zincirler açıldı. Her şeyi başlatan McDonald’s, şimdi dünyanın en büyük fast-food zinciridir.