bizimtarifler

Fırında Tavuğun Sırrı

Yayınlanma Tarihi: 2 Aralık 2021
imageFırında Tavuğun Sırrı /> ornament

Pişme süresince tavuğun üzerine üç defa erimiş tereyağı veya tavuk suyu dökmek tavuğun daha sulu pişmesini sağlıyor. Tereyağı ile karıştırılmış tavuk suyundan yarımşar Türk kahve fincanı dökebilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Mutfak Tartısı Nasıl Seçilir?

Mutfak tartısı veya mutfak terazisi yemek yapmayı seven kişiler için mutfakta olmazsa olmaz araç ve gereçlerin başında gelir. Bir tarifi uygularken göz kararı değil, birebir isabetli oranlarda tartma işlemi gerçekleştirmek için mutfak tartıları oldukça yardımcı olur.

imageMissing Alt Text
Hikayeli Yemekler: Kruvasan

Bu hafta konuğumuz yavaş yavaş İstanbul’un ve Türkiye’nin her köşesini ele geçirmeye başlayan Kruvasan. Ama ülkemizde bu kadar popüler olmasında bizce hikayesinin büyük etkisi var, kan çekiyor olabilir. Kruvasan, uzun zamandır Fransız mutfağının değişmez bir öğesi olduğundan Fransa nın ulusal yiyeceği kabul edilse de, geçmişinin Avusturya mutfağına dayandığı söylenmektedir. Kruvasan kelimesi Fransızca “croissant“ kelimesinden alıntıdır. Croissant Fransızca‘da “büyüyen, gelişen, hilal (büyüyen ay), ay şeklinde çörek” anlamlarına gelmektedir. Kruvasanın geçmişiyle ilgili farklı rivayetler vardır. En bilinen ve birçok tarihçi tarafından da anlatılan rivayete göre, kruvasanın kökeni “kipferl” isimli başka bir mayalı hamur işine dayanmaktadır.

imageMissing Alt Text
Tezgahı temiz tutmak için

Hamur işi ile uğraşırken kirlenen tezgahınızı işiniz bitince kolayca temizlemek için bir miktar tuz serpin ve nemli bir bezle silin. Böylece tezgahınız kolayca temizlenecektir.

imageMissing Alt Text
Keskin rondo bıçakları için

Yumurta kabuklarını oda sıcaklığında suyla beraber rondonun içine atıp çalıştırın. Bu işlem rondonuzun bıçaklarını keskinleştirecektir.

imageMissing Alt Text
Patlıcanın acısı nasıl alınır?

Patlıcanlar çok kolay kararıp acıyan sebzelerdir. Acılarını almak için, soyunca tuzlu suda bekletelim. Böylelikle hem kararmayacaklardır, hem de tatları acılaşmayacaktır.

Tümünü Gör