Karakılçık Buğdayı

Yayınlanma Tarihi: 10 Ocak 2022
imageKarakılçık Buğdayı /> ornament

Karakılçık buğdayı atalarımızdan kalan nesli tükenmekte olan bir tür yerli buğdaydır. Yerli buğdaylar daha serttir ve daha zor öğütülürler; fakat besin değerleri oldukça yüksektir.

Hatay toprakları( Özellikle Amik Ovası ) karakılçık buğdayının yetiştirilmesi için hem iklim, hem toprak değerleri açısından çok uygundur ve bu buğday cinsinin en sevdiği bölgeler arasındadır. Bu güzel eşleşme buğdayın besin değerlerine de yansımaktadır.

Glutenin sindirim sistemininde sorunlar yarattığı son dönemde sıkça gündeme gelen bir konudur. Oysa Atalık tohumlu Karakılçık Buğdayı sindirim sistemi tarafından tanınır ve kapılar sonuna kadar açılır. Bu sebeple bu özel buğday sindirim sisteminden kolayca geçip gidiyor.

Besin değeri çok yüksek olan bu buğday cinsi hem potasyum hemde fosfor açısından çok zengindir. A, E, K, C vitaminleri , demir, lif ve protein oranı da oldukça yüksektir.

Atalık, antik buğdayların yüzyıllardır atalarımız tarafından ana besin kaynağı olarak kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Bir besin grubu tek başına her sorunun kaynağı da olamaz mucizeler de yaratmaz. Bu durum göz ardı edilmeden Karakılçık buğdayının, gerek besin değerleri gerekse sindirim sistemine olan uyumu açısından çok büyük farklılık yaratabileceğini bilmek gerekir.

Rahat bir sindirim ve yüksek besin değeri için Karakılçık buğdayından elde edilen bulgur ve unu mutfaklarınızda daha çok kullanmanız dileğiyle..💐