bizimtarifler

Karpuzdan Dekorasyon Olur Mu? Oluyormuş!

Yayınlanma Tarihi: 7 Ekim 2021
imageKarpuzdan Dekorasyon Olur Mu? Oluyormuş! /> ornament

Siz hiç salonunuza, odanıza ya da evinizin herhangi bir köşesine dekoratif amaçla karpuz koymayı düşündünüz mü? Ben şahsen hiç düşünmemiştim, hala da düşünebilirmişim gibi hissetmiyorum; ancak görünen o ki herkes benimle aynı fikirde değil!

Karpuz dediğime bakmayın, bu karpuz öyle bildiğimiz karpuzlardan değil elbet. Markette vura vura seçtiğimiz, ‘kelek’ çıktığında üzüldüğümüz, bir yandan tatlı tatlı tadına varıp bir yandan sıkıla sıkıla çekirdeklerini ayıkladığımız meyve karpuzdan bahsetmeyeceğim bugün size.

Bu karpuzlar, tamamen dekoratif amaçlarla üretilen küp şeklinde karpuzlar!

Japonya, Kagawa’da yetiştirilen küp karpuzlar, üretimine 1978’de başlanmış bir çeşit karpuz türü. Bu karpuzların tadı bildiğimiz karpuz tadına kesinlikle benzemiyor, yani kişiler tarafından tüketim amacıyla tercih edilmiyor. Daha önce de belirttiğim gibi, bu karpuzlar tamamen sergileme/dekorasyon amacıyla üretilmiş ve günümüzde de amacına uygun kullanılan karpuzlar. Üstelik fiyatları da oldukça pahalı. Küp karpuzların 100 ila 150 dolar arasında değişen bir fiyat aralığı mevcut.

Sanılanın aksine, bu karpuzlar anavatanları Japonya’da da öyle pek popüler değil. ‘Japonya’da her evde mutlaka bir küp karpuz bulunur.’ gibi bir durum tahmin edebileceğiniz üzere yok. Hatta öyle ki bu karpuzlar Japonya’da üretilmelerine rağmen; şekil, kullanım amacı, fiyat, tat gibi sebeplerden ötürü Japonları bile şaşırtıyormuş!

Yazının başında da belirttiğim gibi, küp karpuzdan dekorasyon fikri beni pek heyecanlandırmadı; ancak ilk duyduğumda çokça şaşırdım tabii. ?

Sizlerin kulağına nasıl geliyor böylesi bir fikir? Evinize küp karpuz almayı düşünür müsünüz?

imageMissing Alt Text

Kitchen Notifications

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Trend Alarmı: Yulaf Keki!

İster sevin, ister sevmeyin; ister kullanın, ister kullanmayın… TikTok son dönemin adeta parlayan yıldızı. Davranışlarımıza yön vermesi, trend belirleyici özelliği ve çeşitli mecralarda popüler hale gelen akımların çıkış noktası olmasıyla; gerek ülkemizde gerek dünyada büyük yankılar uyandıran bu uygulama, şimdilerde biz mutfakseverlerin karşısına yepyeni bir trendle çıkıyor: Yulaf keki!

imageMissing Alt Text
Acısıyla Tatlısıyla… Çikolatadan Guernica!

Herkese merhaba!<br /> İlk yazımı yazıyor olmanın heyecanından ötürü, konuya hızlı bir giriş yapmadan önce sizlere bir merhaba demek istedim!<br /> Dilerim her bir yeni yazıda hep birlikte yemeklere, kültürlere, yaşanan son gelişmelere ve en önemlisi mutfağa dair çok keyifli yenilikler keşfederiz!

imageMissing Alt Text
Beyaz Çikolata, Çikolata Değildir!

Söz konusu çikolata olunca eminim sizde de akan sular duruyordur. Vücudun mutluluk hormonu salgılamasını sağlayan bu büyülü besin, küçükten büyüğe herkes için bir ‘’vazgeçilmez’’ desek sanıyorum yanılmış olmayız. Küçük yaşlardan itibaren hayatımıza girip yerini kolay kolay başkalarına kaptırmayan, tatlı krizlerimizin bir numaralı çözüm ortağı çikolataya dair de bilinmesi gereken önemli noktalar var tabii.

imageMissing Alt Text
Suşi Gecesine Davetlisiniz!

Tedbiri elden bırakmadan yeni normale resmen adapte olmaya başladık. Hayatımızdan hafta sonu yasakları, hafta içi kısıtlamaları, uzun süreli karantinalar geçti. Ne garip geliyor hala, değil mi?

imageMissing Alt Text
Dünya Sağlık Örgütü Uyarıyor: Tuz Kullanımına Dikkat!

Bildiğiniz üzere mutfakta tuzun varlığı ayrı, yokluğu ayrı bir dert. Tuz kullanımını olabildiğince az tutmaya çalışsak da yeri geliyor kendimizi önümüzdeki yemeğe tuz ekmekten alıkoyamıyoruz. Mutfakta tuz kullanımını sonlandırmaya çalıştıkça, aslında kendimizi aşırı sıkıp zorladığımızdan, dayanamadığımız noktada bir anda aşırı bir tuz tüketme çılgınlığına sürükleniyor; adeta tuz tüketmediğimiz günlerin, ‘tatsız tuzsuz’ diye betimleyerek yediğimiz yemeklerin acısını çıkarıyoruz. Hal böyleyken onca zaman tuz tüketimini en az seviyede tuttuğumuz günlerin vücudumuza sağladığı tüm katkı da yok oluyor.

Tümünü Gör