bizimtarifler

Kömbe Baharatı

Yayınlanma Tarihi: 28 Ocak 2022
imageKömbe Baharatı /> ornament


Antakya’nın meşhur, ağızda dağılan, bayramlarda ya da özel günlerde fırınlarda tepsi tepsi pişen, uzun süre bayatlamayan enfes kurabiyesi, “Kömbe”…
Antakya kömbesi ya da kömbe kurabiye olarak da biliniyor.

Kömbe baharatı; antik çağlardan günümüze kadar gelmiş olan “Kömbe” nin güzel, yayılan kokusu ve tadını veren baharat karışımı..
İçerisindeki baharatların muhteşem uyumu sayesinde kömbe, yiyen hiç kimsenin unutmadığı, herkesi kendine hayran bırakan ve yedikçe yenilen bir kurabiye..

Kömbe, özel oyulmuş tahta kalıplarda (Kömbe kalıbı) şekil verilen en bereketli, en lezzetli kurabiyelerden de biri aynı zamanda.

Kömbe baharatını bulmak, Antakya dışında yaygın kullanımı olmadığı için pek mümkün değil. Ancak evde yapması da oldukça pratik.

Antakya kömbesi yemiş ve evde denemek istediğiniz halde baharatını bulamadığınız için bugüne kadar yapamadıysanız işte çözüm😉

Kömbe baharatı 7 ya da 9 adet baharatın karışımından oluşuyor. Baharatların miktarları birbiriyle doğru bir şekilde orantılı olduğu için birinin tadı diğerinden daha baskın olmuyor.

Karışımın içindeki baharatlar; Toz zencefil, muskat cevizi rendesi, toz tarçın, dövülmüş damla sakızı, dövülmüş karanfil, yenibahar ve mahlep. İçerisine isteğe bağlı olarak vanilin ve Hindistan cevizi de konabiliyor. Ama özünde bu 7 baharattan oluşuyor. Karanfil ve damla sakızının iyice dövülmüş ve toz haline getirilmiş olması püf noktası…

Tüm bu baharatlar bir kabın içerisinde karıştırarak ya da rondodan geçirerek veya havanın içerisinde döverek hazırladıktan sonra kavanoza aktarılıyor. Ağzı sıkıca kapalı bir şekilde, hava almayacak şekilde, kuru ve serin bir yerde saklandığında uzunca bir süre aromalarını ve tazeliklerini yitirmeden saklayabilen kömbe baharatını sütlü tatlıların üzerine yada içerisine, keklerin, kurabiyelerin harcına ilave ederek kullanabilirsiniz. Tadına doyamayacağınız lezzetler için şimdiden ellerinize sağlık.