Kömbe Baharatı

Yayınlanma Tarihi: 28 Ocak 2022
imageKömbe Baharatı /> ornament


Antakya’nın meşhur, ağızda dağılan, bayramlarda ya da özel günlerde fırınlarda tepsi tepsi pişen, uzun süre bayatlamayan enfes kurabiyesi, “Kömbe”…
Antakya kömbesi ya da kömbe kurabiye olarak da biliniyor.

Kömbe baharatı; antik çağlardan günümüze kadar gelmiş olan “Kömbe” nin güzel, yayılan kokusu ve tadını veren baharat karışımı..
İçerisindeki baharatların muhteşem uyumu sayesinde kömbe, yiyen hiç kimsenin unutmadığı, herkesi kendine hayran bırakan ve yedikçe yenilen bir kurabiye..

Kömbe, özel oyulmuş tahta kalıplarda (Kömbe kalıbı) şekil verilen en bereketli, en lezzetli kurabiyelerden de biri aynı zamanda.

Kömbe baharatını bulmak, Antakya dışında yaygın kullanımı olmadığı için pek mümkün değil. Ancak evde yapması da oldukça pratik.

Antakya kömbesi yemiş ve evde denemek istediğiniz halde baharatını bulamadığınız için bugüne kadar yapamadıysanız işte çözüm😉

Kömbe baharatı 7 ya da 9 adet baharatın karışımından oluşuyor. Baharatların miktarları birbiriyle doğru bir şekilde orantılı olduğu için birinin tadı diğerinden daha baskın olmuyor.

Karışımın içindeki baharatlar; Toz zencefil, muskat cevizi rendesi, toz tarçın, dövülmüş damla sakızı, dövülmüş karanfil, yenibahar ve mahlep. İçerisine isteğe bağlı olarak vanilin ve Hindistan cevizi de konabiliyor. Ama özünde bu 7 baharattan oluşuyor. Karanfil ve damla sakızının iyice dövülmüş ve toz haline getirilmiş olması püf noktası…

Tüm bu baharatlar bir kabın içerisinde karıştırarak ya da rondodan geçirerek veya havanın içerisinde döverek hazırladıktan sonra kavanoza aktarılıyor. Ağzı sıkıca kapalı bir şekilde, hava almayacak şekilde, kuru ve serin bir yerde saklandığında uzunca bir süre aromalarını ve tazeliklerini yitirmeden saklayabilen kömbe baharatını sütlü tatlıların üzerine yada içerisine, keklerin, kurabiyelerin harcına ilave ederek kullanabilirsiniz. Tadına doyamayacağınız lezzetler için şimdiden ellerinize sağlık.

imageMissing Alt Text

Betül Göfteci

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Şam Tatlısı

Çocukluğumdan bir sokak lezzeti.. Antakya’da çok güzel olimpik bir yüzme havuzu vardır. Binlerce endemik bitkinin ve ağacın bulunduğu, Asi nehrinin kıyısında yer alan Antakya Parkının hemen bitiminde yer alır. İlkokuldan itibaren tüm öğretim hayatım boyunca bu nefis havuzda lisanslı yüzücü olarak antrenmanlara katıldım. Antakya’nın güzel bir etkinlik merkezi olan bu alanda çok güzel anılar biriktirdim. Bu anılar arasında antrenman çıkışlarında muhteşem Antakya parkında yürürken seyyar satıcılardan alıp yediğim lezzet yolculukları da var elbette.. Şam Tatlısı da bu lezzetlerden unutulmazlar arasında yerini almış olanlardan..

imageMissing Alt Text
Antakya Simidi

Şehirlerin hafızalarında nesilden nesile devam eden sokak lezzetleri önemli bir yer tutar. Sokak lezzetleri o topraklarda yetişen ürünlere ve yeme içme alışkanlıklarına göre şekil alırlar.

imageMissing Alt Text
Antakya Tuzlu Yoğurdu

Hatay mutfağının eşsiz lezzetlerinden tescilli Antakya tuzlu yoğurdu , kendisi tek başına önemli bir yiyecek olmasının yanı sıra, yöreye ait kumbursiye, yoğurt aşı, şişberek, kabak ve ıspanak borani gibi 20’den fazla yemekte kullanılmaktadır.

imageMissing Alt Text
Çay Kültürü

Çay, Anadolu’dan binlerce kilometre ötede keşfedilmesine karşın, bu topraklara geldiği andan itibaren en koyu muhabbetlerin “vazgeçilmez”i olmuş. “Hadi bir çay içelim” “Çayı koy geliyorum” “Bunun üstüne bir çay iyi gider “ “Bari bir çay içseydiniz “ Bu replikler günlük hayatımızda çok sık karşılaştığımız ve kullandığımız cümleler.

imageMissing Alt Text
Peynir Altı Suyu

Evde süt kaynatıp yoğurt yapıyorsanız süt kesilmesi ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bu durumda “Şimdi ne yapabilirim?” sorusunun yanıtı: “Kesilen sütten peynir yapalım”.

Tümünü Gör