bizimtarifler

Lezzetin Fotoğrafı

Yayınlanma Tarihi: 22 Ekim 2021
imageLezzetin Fotoğrafı /> ornament

Fotoğraf insanlık tarihine 1826 yılında bir güvercin yuvasının çekilmesi ile girdi. Bu çekim ise tam olarak 8 saat sürdü.

Fotoğrafçılık kimi için hobi, kimileri için hobinin ötesinde bir tutku, kimileri içinse profesyonel bir uğraş…

Fotoğraf makineleri icat edildiğinde insanların mutlu anlarını ölümsüzleştirmek, hatıralaştırmak ya da belli anları belgelemek amacıyla kullanılıyordu. Fotoğrafçı dediğimiz kişi makinesiyle her şeyi fotoğraflayabilirdi. Zamanla fotoğrafçılıkta belli uzmanlık alanları oluştu. Manzara, portre, özel gün, yemek ve ürün fotoğrafçılığı bunlardan birkaçı…

Günümüzde fotoğrafçılık başlangıç amacının çok üstünde bir hizmet sunuyor insanlığa.

İnsanlar dünyanın öbür ucunda tatil yapmak istediği bölgeyi ya da oteli fotoğraflarına bakarak karar verebildiği gibi, internet üzerinden bir ürünü ya da hediyelik eşyayı da yine fotoğrafına bakarak satın alıyor. Yemeğe gideceği restoranın sayfasında yemek görsellerini inceliyor ya da restoranda menüdeki fotoğraflarla yemek tercihini yapıp, siparişini veriyor.

Hal böyle olunca fotoğrafın kalitesi daha ciddi bir önem arz etmeye başladı.
Her fotoğraf bir kitap, bir yazı gibi okunur. Ve fotoğrafa bakan kişiye bir mesaj iletir. Bir fotoğrafa bakıldığında; fotoğraf okunabiliyor, anlamlandırılabiliyor ve mesaj alınabiliyorsa o fotoğrafın doğru yöntem ve tekniklerle çekilmiş olduğundan bahsedebiliriz.

Yemek fotoğrafçılığında ise en temel amaç yemeği göründüğünden ve hatta olduğundan daha lezzetli fotoğraflamak. Bir o kadar da sanki elini uzatıp alacakmışçasına gerçekçi bir şekilde yansıtabilmek.

Yemeği lezzetli ve gerçekçi fotoğraflamak için belli teknikleri bilmek ve çekim esnasında uygulamak gerekiyor.

Doğru ışık, açı ve kompozisyon yemek fotoğrafçılığının olmazsa olmazları.
Işık ve açı kuralları temel fotoğrafçılık bilgisine sahip kişilerin kolayca uygulayabileceği konulardan olmasına rağmen kompozisyon için bunu söylemek çok zor. Yemek fotoğrafçılığında iyi bir kompozisyon, yemek-mutfak kültürü ve bilgisi gerektiriyor.

Gıdaların mevsimleri, yemeğin türü ve türe uygun prop kullanımı, yöresel yemekler, dünya mutfakları, yemeklerin hazırlık aşamaları gibi konulara hakim olmak, yemeği stilize etmeye ve doğru kompozisyonu kurmaya olanak sağlıyor.

Fotoğrafçı her ne kadar teknik olarak profesyonel olsa da bu konulara hakim değilse bir yemek stilisti ile çalışması gerekir. Yoksa  kebabın yanında ketçap ya da makaronun yanında ince belli bardakta çay görebilirsiniz ?

Bundan böyle yeni katıldığım Bizimtarifler internet sayfasındaki köşemde yemek fotoğrafçılığına dair yazılarımı sizlerle paylaşacağım…

Teşekkürler!