bizimtarifler

Pandemide Avrupa’nın Yıldızı Türkiye, Sofraların Yıldızı Köfte

Yayınlanma Tarihi: 12 Kasım 2021
imagePandemide Avrupa’nın Yıldızı Türkiye, Sofraların Yıldızı Köfte /> ornament

2020 yılının ilk aylarından beri ortalığı kasıp kavuran Covid-19 hepimizin hayatında pek çok şeyi değiştirdi. Buna çalışma standartlarımızdan tutun da, alışveriş alışkanlıklarımıza kadar hayatın her alanı dahil. Peki mutfakta neler değişti? Her şeyi değiştiren pandemi süreci, mutfaklarımızda nasıl değişimlere yol açtı? Gelin araştırma sonuçlarına birlikte bakalım…

Araştırmalara göre mutfağın yıldızı Türkiye!

MasterCard, Avrupa’nın tüm ülkelerini kapsayan geniş bir araştırma yapıp kapsamlıca bir rapor yayınladı. Türkiye de dahil olmak üzere Avrupalı ülkelerin yeme alışkanlıklarını, mutfakta geçirdikleri ortalama süreyi ve mutfakla ilgili alışveriş eğilimlerini kapsayan raporda oldukça ilginç ve beklenmedik sonuçlar yer alıyor.

Avrupalıların %60’ına yakını pandemi döneminde mutfak becerilerini hatırı sayılır ölçüde geliştirmiş. Bunu da haftanın neredeyse 20 saatini mutfakta geçiriyor olmalarına borçlular sanıyoruz. Rapor, yemek hazırlamaya ayırdıkları sürenin salgından öncekine oranla tam % 40 artmış olduğunu söylüyor.

Favori lezzet: köfte

Rapora göre Türkiye ve İsveç’te salgında en favori yemek köfte oldu. Fransa krep, Belçika patates kızartmasını tercih ederken, İspanya tortilla, Avusturya şinitzel, İtalya spagetti, Birleşik Krallık ve İrlanda kızarmış rosto yemiş. Türkiye hariç, hemen hemen her ülkenin kendi imza yemeklerini tercih ettiği dikkatlerden kaçmadı.

Bayrakları asalım: mutfakta en becerikli Türkiye!

Pandemi döneminde mutfaktaki becerilerini en çok geliştiren ülke Türkiye oldu. Salgından önce mutfakta geçirdiğimiz süre ortalama 2 saat iken, geçen yıl salgının patlamasıyla birlikte bu süre 3 saati aştı. Mutfakta daha çok zaman geçirdikçe daha becerikli hale gelişimiz elbette ki şaşırtıcı değil. Rapora göre Türkiye’deki her 5 kişiden biri daha sağlıklı bir şeyler tüketmek ve dolayısıyla daha sağlıklı olmak için kolları sıvayıp mutfağa girdiğini söylüyor. Salgınla birlikte sağlık konusundaki hassasiyetimizin artığını bir kere daha görmüş oluyoruz.

Alışveriş alışkanlıklarımızın da değiştiğine değinmiştik. Pandemiden sonra ülkemizde de en çok satın alınan ürünlerin arasında mutfak ekipmanları göze çarpıyor. Pişirme aletlerinin yanı sıra yemek kitapları, tabak-çanak ve mum satışlarında büyük artış var. Buradan yeni tarifler öğrenip uygulamayı ve bunları hoş bir atmosferde, şık bir sunumla servis etmeyi sevdiğimiz sonucuna varabiliriz ?

Yazımızın sonuna gelirken, madem bugünlerde en çok köfteyi seviyoruz, o halde en beğendiğimiz köfte tariflerini içeren listemizi buraya bırakıyoruz. Şimdiden afiyetler olsun!

Kaynak: Fly Research – Ocak 2021