Paslanan bıçaklar için

Yayınlanma Tarihi: 25 Mayıs 2021
imagePaslanan bıçaklar için /> ornament

Bıçaklarınız bazen özellikle bulaşık makinesine çok girdikleri için paslanma eğilimi gösterebilir. Bundan kurtulmak için bir soğanı ikiye bölüp üzerine pudra şekeri serpin ve bıçağınızı onunla ovun.

Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Mayanın hazır olduğunu anlamak için

Mayanın hazır olup olmadığını öğrenmek için yapmanız gereken çok basit: Küçük hava baloncukları çıkarıp çıkarmadığını kontrol edin. Çıkarmaya başladıysa mayanız hazır demektir.

imageMissing Alt Text
Etin kurumaması için

Eti pişirdikten sonra yemeden önce biraz dinlenmesine izin verin. Sıcakken dilimlerseniz bütün suyunun akıp gittiğini göreceksiniz.

imageMissing Alt Text
Patates püresinin püf noktası

Patates pürenize değişik bir koku vermek istiyorsanız içine bir miktar hindistan cevizi atın. Tadının çok değiştiğini göreceksiniz.

imageMissing Alt Text
Hikayeli Yemekler: Kruvasan

Bu hafta konuğumuz yavaş yavaş İstanbul’un ve Türkiye’nin her köşesini ele geçirmeye başlayan Kruvasan. Ama ülkemizde bu kadar popüler olmasında bizce hikayesinin büyük etkisi var, kan çekiyor olabilir. Kruvasan, uzun zamandır Fransız mutfağının değişmez bir öğesi olduğundan Fransa nın ulusal yiyeceği kabul edilse de, geçmişinin Avusturya mutfağına dayandığı söylenmektedir. Kruvasan kelimesi Fransızca “croissant“ kelimesinden alıntıdır. Croissant Fransızca‘da “büyüyen, gelişen, hilal (büyüyen ay), ay şeklinde çörek” anlamlarına gelmektedir. Kruvasanın geçmişiyle ilgili farklı rivayetler vardır. En bilinen ve birçok tarihçi tarafından da anlatılan rivayete göre, kruvasanın kökeni “kipferl” isimli başka bir mayalı hamur işine dayanmaktadır.

imageMissing Alt Text
Pasta yapmanın püf noktası

Evde pasta yaparken kullandığınız meyve ve şekerlemelerin dibe çökmesini istemiyorsanız pastanıza bir miktar mısır unu ilave edin. Meyveler pişerken suları yoğunlaşır ve dibe çökmezler.

Tümünü Gör