bizimtarifler

Peynir Altı Suyu

Yayınlanma Tarihi: 10 Ocak 2022
imagePeynir Altı Suyu /> ornament

Evde süt kaynatıp yoğurt yapıyorsanız süt kesilmesi ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bu durumda “Şimdi ne yapabilirim?” sorusunun yanıtı: “Kesilen sütten peynir yapalım”.

Bunun için 1-2 kaşık sirke ilavesinden sonra birkaç dakika daha sütü kaynatmak yeterli olur. Sonra oluşan pıhtıyı toparlamak için iyice süzüp bir gece bekletmek yeterlidir. Ev yapımı peynir bu kadar kolay aslında.

Peki süzdürme sırasında elde edilen sarımsı yeşilimsi su bir işe yarar mı?

Sütün bir asitli madde (limon ya da sirke) ile kestirilip peynir elde edildikten sonra kalan bu su, peynir altı suyu diye adlandırılır.

Peynir altı suyunun birçok faydası vardır. Bu yüzden sıfır atık yöntemlerinin gündemde olduğu bu dönemde bu faydaların bilinmesi gerekir diye düşünüyorum.

Bu faydalar;
-Vücuttaki kalsiyum emiliminin artırılmasına yardımcı olur.
-Kemik sağlığına destek olur, kemiklerin daha güçlü olmasına katkı sağlar.
-Sindirim sistemi problemlerimin çözülmesine destek olur. Bağırsakların daha düzenli çalışmasına destek olarak özellikle kabızlık problemlerinin çözümüne destek olur.
-Önemli bir protein kaynağıdır.
İçildiği ya da sürüldüğü takdirde cildi güzelleştirir. Saçların daha güçlü olmasını sağlar, daha az saç dökülmesi problemi yaşarsınız.
-Vücudu mikroplardan temizlemeye yardımcıdır, antibiyotik etkisi bulunur.
-Kandaki şeker seviyesini dengeler, ani acıkmaların önüne geçer. Zayıflamaya yardımcıdır.
-Karaciğeri temizler. Bağışıklığı güçlendirir.

Peki peynir altı suyununun bu faydalarından nasıl ve ne şekilde faydalanabiliriz?
-Peynir altı suyu, bir sonraki peynir mayalama işleminizde sütü kesmek için kullanılabilir.
-Fermante sebze ve meyvelerin yapılış aşamalarında kullanılabilir.
-Çorbaların içerisinde kıvam artırıcı olarak kullanılabilir.
-İyice süzdürüp klasik bir içecek gibi de tüketilebilir.
-Et marinasyonunda kullanılabilir. Etin yumuşacık olmasına katkı sağlayacaktır. -Poğaça, açma, ekmek hatta kek gibi ürünlerin hamurlarının içerisine ilave edilebilir. Hem kocaman kabaracak hem de lezzetleri daha nefis olacaktır.
-Yüz ya da saça maske gibi sürerek kullanılabilir. Teni yumuşacık hale getirir. Saçları güçlendirir.

Peynir altı suyu kullanılmadan önce dolapta 2-3 saat kadar bekletilmedir.

Hassas bir ürün olan peynir altı suyu buzdolabında süt saklama koşullarında 4-5 gün süre ile muhafaza edilebilmektir. Ancak muhafaza ederken cam kavanozlarda saklamak önemlidir.

Peynir altı suyu, aşırı tüketilmediği takdirde herhangi bir yan etki veya zarara sahip değildir. Ancak günlük 1-2 bardaktan fazla tüketilirse, böbrek sorunlarına ve ishale neden olabilir.

Sağlıklı günler dileğiyle…

imageMissing Alt Text

Betül Göfteci

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Antakya Carra Peyniri

Antakya Carra Peyniri; Antakya ve çevresi dışında fazlaca bilinmeyen, son yıllarda Antakya’nın gastronomi şehri olmasıyla başlayan tescilleme işlemleri neticesinde hakettiği değerle gündeme gelen bir peynir. Çocukluğumda kış aylarında pazar sabahı kahvaltılarımızda, babamın sobanın içinde pişirerek bize sunduğu, tadına doyum olmayan bir lezzet.

imageMissing Alt Text
Antakya Tuzlu Yoğurdu

Hatay mutfağının eşsiz lezzetlerinden tescilli Antakya tuzlu yoğurdu , kendisi tek başına önemli bir yiyecek olmasının yanı sıra, yöreye ait kumbursiye, yoğurt aşı, şişberek, kabak ve ıspanak borani gibi 20’den fazla yemekte kullanılmaktadır.

imageMissing Alt Text
Kömbe Baharatı

Antakya’nın meşhur, ağızda dağılan, bayramlarda ya da özel günlerde fırınlarda tepsi tepsi pişen, uzun süre bayatlamayan enfes kurabiyesi, “Kömbe”… Antakya kömbesi ya da kömbe kurabiye olarak da biliniyor.

imageMissing Alt Text
Şam Tatlısı

Çocukluğumdan bir sokak lezzeti.. Antakya’da çok güzel olimpik bir yüzme havuzu vardır. Binlerce endemik bitkinin ve ağacın bulunduğu, Asi nehrinin kıyısında yer alan Antakya Parkının hemen bitiminde yer alır. İlkokuldan itibaren tüm öğretim hayatım boyunca bu nefis havuzda lisanslı yüzücü olarak antrenmanlara katıldım. Antakya’nın güzel bir etkinlik merkezi olan bu alanda çok güzel anılar biriktirdim. Bu anılar arasında antrenman çıkışlarında muhteşem Antakya parkında yürürken seyyar satıcılardan alıp yediğim lezzet yolculukları da var elbette.. Şam Tatlısı da bu lezzetlerden unutulmazlar arasında yerini almış olanlardan..

imageMissing Alt Text
Antakya Simidi

Şehirlerin hafızalarında nesilden nesile devam eden sokak lezzetleri önemli bir yer tutar. Sokak lezzetleri o topraklarda yetişen ürünlere ve yeme içme alışkanlıklarına göre şekil alırlar.

Tümünü Gör