Pozitif Düşünmenizi Kolaylaştıran 5 Yiyecek

Yayınlanma Tarihi: 30 Aralık 2021
imagePozitif Düşünmenizi Kolaylaştıran 5 Yiyecek /> ornament

Koca bir kap dondurma ya da dev bir paket cips yediğinizde kendinizi daha iyi hissedeceğinizi mi düşünüyorsunuz? Orada bir duralım.

Yemekle ruh halinimizi iyileştirebileceğimize dair bilimsel kanıtlar var, ancak bu sihirli yiyecekler abur cubur değil, sağlıklı besinler. Genel olarak sağlıklı beslenme – meyveler, sebzeler, sağlıklı yağlar ve kepekli tahıllar ağırlıklı beslenme- araştırmalarda daha düşük depresyon ile ilişkilendiriliyor. Yani doğru beslenerek yalnızca bedenimizi hastalıklara karşı değil, ruhumuzu da depresyona karşı daha dayanıklı hale getirebiliyoruz.

Bugün Dünya Pozitif Düşünme Günü. Bugüne özel, modumuzu yükselten, pozitif düşünmemizi kolaylaştıran yiyecekleri sizlerle paylaşmak istedik. İşte bu sağlıklı ve mucizevi yiyecekler…

Somon

Somon, vücudumuzun kendi başına üretmediği önemli bir besin olan omega-3 yağ asitleriyle dolu bir beslenme gıda. Omega-3 yağ asitleri, vücuttaki, özellikle beyindeki hücreleri çevreleyen zarların bir parçasıdır. Araştırmalar, omega-3 yağ asitleri ile somon gibi balıkların tüketilmesinin depresyonu hafifletebileceğini gösteriyor.

Somon aynı zamanda ödemle savaşan bir besindir. Ocak ayında yayınlanan yeni araştırmaya göre, vücutta artan inflamasyon depresyonda önemli bir rol oynayabilir.

Somonlu tariflerimiz için tıklayın.

Bitter Çikolata

Rafine şeker yerken keyif verir ancak yedikten sonra sizi öncekinden daha fena hissettirebilir. Oysa ki bir parça bitter çikolata, size çok daha uzun süreli bir iyilik hali bahşeder.

Araştırmalar, bitter çikolatanın sadece beyninizi değil, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi ve gözlerinizi de güçlendirdiğini gösteriyor. Yine de seçtiğiniz çikolataya dikkat edin. Çalışmalarda, bitter çikolatanın en koyusu olan %70 kakaolu bitter çikolata kullanıldı. Tadı tatlıdan çok acıya dönük olan bu çikolatanın sadece %30’u şeker ve sütten ibaret.

Bitter çikolatalı tariflerimiz için tıklayın.

Orman Meyveleri

Birbirinden lezzetli kırmızı orman meyveleri yalnızca bedensel sağlığınız için değil, aynı zamanda zihniniz için de oldukça güçlü bir silahtır. Bu meyveler, ruh halini düzenlemeye, hafızayı iyileştirmeye ve vücuttaki ödemi azaltmaya yardımcı olan flavonoid bakımından oldukça zengindir.

Ahududulu tariflerimiz için tıklayın.

Ispanak

Ispanak ve kara lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, omega-3 yağ asitleriyle doludur ve aynı zamanda ödemle savaşan besinlerdir. Yeşil yapraklı sebzeler ayrıca beyin fonksiyonu ve ruh halinde önemli bir rol oynayan magnezyum açısından da zengindir.

Ispanaklı tariflerimiz için tıklayın.

Badem

Badem, beyin sağlığını artıran sağlıklı bir yağ içerir. Ayrıca, özellikle strese tepki olarak bilişsel işlevdeki düşüşü önlediği bilinen tirozin adı verilen bir bileşik açısından da zengindirler.

Bademli tariflerimiz için tıklayın.