bizimtarifler

Rengiyle ve Lezzetiyle Kalbimizi Çalan Balık: Somon

Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım 2021
imageRengiyle ve Lezzetiyle Kalbimizi Çalan Balık: Somon /> ornament

Merhabalar, ben Gürsel Tırpan. Sizlerle paylaştığım bilgileri derinlemesine araştırıyor ve sizlere doğru bilgiyi verebilmek için çabalıyorum. Değişik tarifler denerken aynı zamanda bilgileneceğiniz ve uzun süren lezzet yolculuğuna hazır olun…

Kış ayının gelmesi ile balık sezonu hareketlendi. Somonlar, Sardalyalar , Hamsiler, Levrekler, Çupralar ve daha nice lezzetli balıkları tezgahlarda görebiliriz. Uzmanlar, haftada en az 2 gün balık tüketmenin insan sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu vurguluyor.

Bugün Norveçlilerin vazgeçilmezi olan Pasifik Okyanusu’nun lideri somon ile beraberiz. Somon muhtemelen en lezzetli ete sahip balıklardan biri. Soğuk sularda yetişen bir tür tatlı su balığı olan somon, rengi ve lezzeti ile kalpleri çalıyor.
Aynı zamanda besleyiciliği ile de ön planda olan somon yüksek oranda omega-3 yağ asitleri içeriyor. Somon balığı içerdiği Omega 3 sayesinde kalp sağlığımızı koruyor ve enflamasyon riskini azaltıyor. Göz sağlığı ve daha güçlü bir kemik yapısı, hafıza gibi konularda olumlu etkileri bulunuyor.

Özellikte hamilelikteki somon tüketimi bebeğin beyin ve göz gelişimine olumlu etki sağlayarak erken doğum riskini de azaltmaya yardımcı oluyor.

Bunun yanı sıra düşük kalorisi sayesinde kilo korumaya yardım ediyor. Aynı zamanda ağız, mide, kolon ve pankreas kanserlerini önlüyor, yüksek kan basıncını düşürüyor, kadınların meme kanserine yakalanma riskini bile azaltıyor.

Balık Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Nokta Nedir?

Eğer tezgâhta donmamış bir somon balığı gördüyseniz, tazeliğini anlamak için parmağınızı balığın derisine bastırdığınızda parmak izinin kaybolması gerekir. Parmağınızın izi kolayca kayboluyorsa içiniz rahat bir şekilde satın alabilirsiniz. Bu, balığın suyunu kaybetmediğini gösterir.

Bol yağlı ve kızartılmış hali bizi daha çok cezbediyorsa kızgın yağda kızarmış balığın besin değerinin kaybolduğunu bilmiyoruz demektir.

Doğru pişiriyor muyuz?

Fırında kendi suyuyla, az miktarda yağ ilavesiyle pişirilen somon balığı, besin değerlerini yitirmez. Bu nedenle en sağlıklı şekli fırında pişirme yöntemidir.

Somon Neyle Gider?

Somon; üzerine biraz tuz ve karabiber serperek, çeşitli pişirme yöntemleri ile kolayca pişirilip, tek başına bir öğün olarak tercih edilebileceği gibi, fırında ya da buharda pişirilmiş sebzeler ve yaratıcı tarifler ile servis edilebilir.