bizimtarifler

Şinitzel hazırlamanın püf noktası

Yayınlanma Tarihi: 22 Mart 2021
imageŞinitzel hazırlamanın püf noktası /> ornament

Eğer şinitzel yapacağınız tavuğu kesmeden önce 20 dakika buzdolabında bekletirseniz, tavuğunuzu incecik ve çok düzgün şekilde kolaylıkla kesebileceğinizi göreceksiniz.

Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Hikayeli Yemekler: Kruvasan

Bu hafta konuğumuz yavaş yavaş İstanbul’un ve Türkiye’nin her köşesini ele geçirmeye başlayan Kruvasan. Ama ülkemizde bu kadar popüler olmasında bizce hikayesinin büyük etkisi var, kan çekiyor olabilir. Kruvasan, uzun zamandır Fransız mutfağının değişmez bir öğesi olduğundan Fransa nın ulusal yiyeceği kabul edilse de, geçmişinin Avusturya mutfağına dayandığı söylenmektedir. Kruvasan kelimesi Fransızca “croissant“ kelimesinden alıntıdır. Croissant Fransızca‘da “büyüyen, gelişen, hilal (büyüyen ay), ay şeklinde çörek” anlamlarına gelmektedir. Kruvasanın geçmişiyle ilgili farklı rivayetler vardır. En bilinen ve birçok tarihçi tarafından da anlatılan rivayete göre, kruvasanın kökeni “kipferl” isimli başka bir mayalı hamur işine dayanmaktadır.

imageMissing Alt Text
Soğanın lezzetli hali

Soğanı rendelemek yerine bıçak ile kesmeyi deneyin. Dilimlenmiş soğan, rendelenmiş soğandan çok daha lezzetli olacaktır.

imageMissing Alt Text
Patlıcanların kararmaması için

Kestiğiniz patlıcanları, limon sıkılmış ve bir tutam tuz katılmış soğuk suyun bulunduğu derin bir kap içerisinde bekletebilirsiniz. Kararmadan bir süre beklediklerini göreceksiniz.

imageMissing Alt Text
Soğan doğrarken göz yaşarması

Soğan doğrarken gözlerinizin yaşarmasını önlemek için soğanı bir süre buzlukta bekletmelisiniz. Böylelikle hem kolayca doğrayabileceksiniz, hem de gözleriniz yaşarmayacak.

imageMissing Alt Text
Taze deniz ürünleri

Midye, istiridye gibi kabuklu deniz ürünlerinin taze olup olmadıklarını anlamak için tartın. Ne kadar ağırsa o kadar tazedir.

Tümünü Gör