bizimtarifler

Soframızın Baş Tacı Patates

Yayınlanma Tarihi: 12 Kasım 2021
imageSoframızın Baş Tacı Patates /> ornament

Patates, patlıcangiller familyasından yumruları yenen otsu bitki türüdür. Patates sözcüğü Amerika yerlilerinin dilinden İspanyolca aracılığıyla çeşitli Avrupa dillerine geçmiş, Türkçeye İtalyanca ve Yunanca’dan girmiştir. Şeker hastalarına faydalıdır. Susuzluğu giderir. Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde yararlıdır. Karaciğer şişliğini de giderir. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Damar şişliğinde faydalıdır. Sert bir şey yutulduğu zaman yabancı maddenin vücuda zarar vermeden çıkartılmasını sağlar. Patates yemek basur memesi, yanık ve çıbanların ağrılarını geçirir. Ana vatanı Amerika’dır.

Her sofrada bulunan, genelde çok sevilendir patates. Kızartması, haşlaması, salatası, yemeği ve keki derken aslında bir kurtarıcıdır.

Bazen aperitif, bazen başlı başına bir yemek bazen de rol çalan yardımcı oyuncudur. Memleketimin soğuk topraklarında patates yetiştiğinden bizim için pek kıymetlidir. Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmesi. Evliliğimizin ilk yıllarında eşim bu duruma çok şaşırmıştı. Annemlere ne zaman kahvaltıya gelsek haşlanmış patates olan sofraya hülyalı bakışlar atar, gülümserdi. Düşünün o kadar kıymetli ki misafirimiz olduğunda mutlaka sofranın baş tacı haşladığımız patatesler var. Kızartmasını da yapıyoruz elbet, püresini ve salatasını da. Bunlara rağmen misafir gelince ille de haşlamasını sofrada görerek büyüdüm ben. Yıllar sonra kardeşim evlendi. Gelinimizin de bu durum dikkatini çekmiş. Bir de sevmiyorsanız, eyvahlar olsun daha çok dikkat çekiyor bizim baş tacı. Anneannem üç öğün patates yese hayır demeyenlerden mesela.

Demem o ki patatesle bağımız kuvvetli. Ne o bizi, ne biz onu bırakamayız.