bizimtarifler

Suşi Gecesine Davetlisiniz!

Yayınlanma Tarihi: 4 Aralık 2021
imageSuşi Gecesine Davetlisiniz! /> ornament

Tedbiri elden bırakmadan yeni normale resmen adapte olmaya başladık. Hayatımızdan hafta sonu yasakları, hafta içi kısıtlamaları, uzun süreli karantinalar geçti. Ne garip geliyor hala, değil mi?

Bu zorlu süreçte mutfak yine hepimizin bir numaralı yol arkadaşı oldu. Ekmek yapmak hiç bu kadar heyecanlı olmamıştı örneğin. Sabah kahvaltı, akşam yemek sofraları hiç olmadığı kadar çeşitle bezendi uzunca bir süre. Herkes evde olduğundan, ‘sofrada tüm aile bir araya gelme’ ritüeli eski rutinine döndü.

Şimdi, belli kurallar çerçevesinde tekrar sosyal hayata karışma zamanı! Gel gelelim sosyalleşmeyi dört gözle bekleyenler dahi eve öyle alıştı ki eski tempoya dönmek herkes için biraz zaman alacak gibi görünüyor

Hem dışarıda hem içeride sosyalleşirim diyenler,  hafif esintili sıcak bir yaz akşamında sevdiklerinizi balkon sofranıza davet etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz; çünkü bizimtarifler olarak size şahane bir öneriyle gelmiş bulunuyoruz!

Biliyorsunuz trend kelimesi hayatımıza bir girdi, pir girdi. Mutfakta trend, yemekte trend, sunumda trend… Trend, trend, trend! Üstelik trendleri takip etmeseniz bile onlar sizi bir şekilde bulup yakalayıveriyor.

Suşi trendine hala kapılmamış olanlar, bu yazımız trendin ayağınıza geldiğine çok net bir işaret diyebiliriz; zira bu yazıda aslında uzun yıllardır ülkemizde çokça kimse tarafından sevilen ve tercih edilen, bir süredir trend olarak sosyal mecralarda karşımıza çıkan suşi ile keyifli bir akşam ve zengin bir masa kurarak misafirlerin karşısına çıkmanıza olanak sağlayacağız.

Suşide çeşitten bol ne var? İster sıcak ister soğuk, ister vegan ister klasik, ister çiğ ister pişmiş… Her damağı tatlandırmada iddialı bu yemek aynı zamanda görsel bir şölen yaratıp mide kadar gözü doyurmayı da başarıyor.

Şekli, renkleri, zengin içeriği, tabaktaki duruşu, çeşitli soslarla tüketilebilmesi suşiyi güzel bir akşam yemeği için ideal yemek haline getiriyor. Misafirlerine değişik bir tat tattırmak, gözlerine hitap etmek, dolu dolu tabaklar servis ederek iştahları kabartmak isteyen ev sahipleri için suşi gerçekten de büyük bir fırsat.

Kökeni Japonya’ya dayanan bu meşhur yemek için Japonlar: ‘Suşi bizde evde hazırlanan ve tüketilen bir yemek değil. Biz suşiyi daha çok restorana gidip yeriz.’ diyorlar. Şaşırtıcı; ancak elbette mümkün.

Evde suşi yapmak ise, gerekli malzemeler ve materyaller olduktan sonra koşuşturmacalı ve engebeli bir yolculuk sayılmayacağından; ülkemizde evde suşiye doymak Japonlara olduğu kadar uzak bir kavram değil.

Evet, gelelim yazının başında bahsini geçirdiğimiz püfür püfür bir yaz akşamında sevdiklerimizi etrafına toplayıp sokağı kahkahalarla çınlatacağınız o balkon sofrasına…

Bu sofrayı çeşitli suşi tabaklarıyla ve yanına eşlik edecek, şık sosluklar içine doldurulmuş soslarla donatmak; konuklara eşsiz bir deneyim yaratacak şüphesiz. Önyargılı misafirler olamaz mı? Olabilir. Suşi çeşitleri ve sunumları önyargıları kırabilecek güce sahip mi? Kuşkusuz.

Rengarenk tabaklara tabaklarla uyumlu şekilde rengarenk suşileri dizelim. Kendi favorimizi hep öne çıkarmak isteriz; fakat kendi favorimiz kadar başkalarının favorilerini de değerlendirmeye almamızda fayda var. ☺

Chopstick? Buna hiç değinmedik… Gerçek bir suşi sofrası chopstick’i hak eder. Yine de siz çatal bıçak da koyun tabii.. Bir chopstick için suşilerin boynu bükük kalmasın. Chopstick kullanamayan, çatal bıçakla yola devam etsin!

Sadece suşi gecelerinin değil, her konseptte sofranın olmazsa olmazı soslarımızı da masadan eksik etmeyelim. Suşi kendi başına güzel, soslarla bir başka güzel olabilir.

Ve son olarak bir başka olmazsa olmaz içecekler. E burada da tercihi size bırakalım, o kadar da karışmış olmayalım. ☺

Bu iş tamam! Sevenlerin doya doya tadına varacağı, mesafeli yaklaşanların yavaş yavaş alışacağı ve hem kendine hem mutfağına farklı bir lezzeti katacağı suşi temalı, pek trend ve çok lezzetli akşam yemeği hazır!

Vakit kaybetmeden önce tariff arayışına, ardından malzeme ve materyal alışverişine başlayıp harika bir akşama yelken açın! Unutmayın; tarifleri, malzemeleri ve materyalleri bulmak hiç ama hiç zor değil. ‘O eskidendi.’ derler ya, sahiden öyle.

Sağlık ve neşe dolu sofralarınız, akşamlarınız olsun!

Herkese afiyet olsun!

**Suşi hazırlama ve sunum videolarında emeği geçen Ororo Sushi Bar’a çok teşekkür ederiz.

imageMissing Alt Text

Kitchen Notifications

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Karpuzdan Dekorasyon Olur Mu? Oluyormuş!

Siz hiç salonunuza, odanıza ya da evinizin herhangi bir köşesine dekoratif amaçla karpuz koymayı düşündünüz mü? Ben şahsen hiç düşünmemiştim, hala da düşünebilirmişim gibi hissetmiyorum; ancak görünen o ki herkes benimle aynı fikirde değil!

imageMissing Alt Text
Beyaz Çikolata, Çikolata Değildir!

Söz konusu çikolata olunca eminim sizde de akan sular duruyordur. Vücudun mutluluk hormonu salgılamasını sağlayan bu büyülü besin, küçükten büyüğe herkes için bir ‘’vazgeçilmez’’ desek sanıyorum yanılmış olmayız. Küçük yaşlardan itibaren hayatımıza girip yerini kolay kolay başkalarına kaptırmayan, tatlı krizlerimizin bir numaralı çözüm ortağı çikolataya dair de bilinmesi gereken önemli noktalar var tabii.

imageMissing Alt Text
Dünya Sağlık Örgütü Uyarıyor: Tuz Kullanımına Dikkat!

Bildiğiniz üzere mutfakta tuzun varlığı ayrı, yokluğu ayrı bir dert. Tuz kullanımını olabildiğince az tutmaya çalışsak da yeri geliyor kendimizi önümüzdeki yemeğe tuz ekmekten alıkoyamıyoruz. Mutfakta tuz kullanımını sonlandırmaya çalıştıkça, aslında kendimizi aşırı sıkıp zorladığımızdan, dayanamadığımız noktada bir anda aşırı bir tuz tüketme çılgınlığına sürükleniyor; adeta tuz tüketmediğimiz günlerin, ‘tatsız tuzsuz’ diye betimleyerek yediğimiz yemeklerin acısını çıkarıyoruz. Hal böyleyken onca zaman tuz tüketimini en az seviyede tuttuğumuz günlerin vücudumuza sağladığı tüm katkı da yok oluyor.

imageMissing Alt Text
Trend Alarmı: Yulaf Keki!

İster sevin, ister sevmeyin; ister kullanın, ister kullanmayın… TikTok son dönemin adeta parlayan yıldızı. Davranışlarımıza yön vermesi, trend belirleyici özelliği ve çeşitli mecralarda popüler hale gelen akımların çıkış noktası olmasıyla; gerek ülkemizde gerek dünyada büyük yankılar uyandıran bu uygulama, şimdilerde biz mutfakseverlerin karşısına yepyeni bir trendle çıkıyor: Yulaf keki!

imageMissing Alt Text
Patlıcanın Graffiti Hali

Görüntüsüyle hem merak uyandıran hem de iştah açan graffiti patlıcanlarla tanıştınız mı? Henüz tanışmamış olanları yazının devamını okumaya davet ediyorum!

Tümünü Gör