Trend Alarmı: Yulaf Keki!

Yayınlanma Tarihi: 22 Ekim 2021
imageTrend Alarmı: Yulaf Keki! /> ornament

İster sevin, ister sevmeyin; ister kullanın, ister kullanmayın… TikTok son dönemin adeta parlayan yıldızı. Davranışlarımıza yön vermesi, trend belirleyici özelliği ve çeşitli mecralarda popüler hale gelen akımların çıkış noktası olmasıyla; gerek ülkemizde gerek dünyada büyük yankılar uyandıran bu uygulama, şimdilerde biz mutfakseverlerin karşısına yepyeni bir trendle çıkıyor: Yulaf keki!

Yulaf, sağlıklı ve dengeli beslenmenin adeta olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Öyle ki günümüzde beslenmesine dikkat edip de yolu yulaftan geçmemiş sanıyorum kimse yoktur. Kimilerinin tatsız, tuzsuz ve insan beslenmesine uygun olmadığını düşündüğü bu malzeme; sanılanın aksine tüm lezzetli öğünlere rahatlıkla eşlik edebilecek şekilde kullanılabiliyor.

TikTok’ta son dönemde viral haline gelen yulaflı kekin çeşitli varyasyonları var elbette; ancak tüm bu varyasyonların yulaf kullanımı dışında bir ortak noktası daha var ki o da hiç kuşkusuz sağlıklı olması!

TikTok’ta viral olan bir besinin farklı mecralara sıçrayıp o mecraları kasıp kavurmaması, mutfaklarımıza girip en az bir kere ocağımızda ya da fırınımızda pişmemesi mümkün mü? Tabii ki hayır!

Bugün sizlere, yulaf kekinin TikTok başta olmak üzere tüm mecralarda ne denli popüler hale geldiğini haber vermenin yanı sıra bir de tarif vermek istiyorum. E bu kadar yulaftan, kekten konuşup tarif vermemek de olmazdı, değil mi?

İşte karşınızda… Fırında Havuçlu Yulaf Keki 

Yulaf kekinin pek çok çeşidi mevcut ve hepsi de oldukça revaçta tarifler; ancak benim favorim sanıyorum muz ve havuç sevgimden ötürü bu tarif oldu.

Bundan böyle gözünüz kulağınız yulafta ve yulaflı tariflerde olsun derim; zira yulaf keki türevi lezzetler sosyal medyada çokça karşımıza çıkacak gibi duruyor!

Afiyet olsun!

imageMissing Alt Text

Kitchen Notifications

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Dünya Sağlık Örgütü Uyarıyor: Tuz Kullanımına Dikkat!

Bildiğiniz üzere mutfakta tuzun varlığı ayrı, yokluğu ayrı bir dert. Tuz kullanımını olabildiğince az tutmaya çalışsak da yeri geliyor kendimizi önümüzdeki yemeğe tuz ekmekten alıkoyamıyoruz. Mutfakta tuz kullanımını sonlandırmaya çalıştıkça, aslında kendimizi aşırı sıkıp zorladığımızdan, dayanamadığımız noktada bir anda aşırı bir tuz tüketme çılgınlığına sürükleniyor; adeta tuz tüketmediğimiz günlerin, ‘tatsız tuzsuz’ diye betimleyerek yediğimiz yemeklerin acısını çıkarıyoruz. Hal böyleyken onca zaman tuz tüketimini en az seviyede tuttuğumuz günlerin vücudumuza sağladığı tüm katkı da yok oluyor.

imageMissing Alt Text
Ürdün’de Çifte Kutlama: Dev Falafel Rekoru

Bugün 12 Haziran Uluslararası Falafel Günü!

imageMissing Alt Text
Beyaz Çikolata, Çikolata Değildir!

Söz konusu çikolata olunca eminim sizde de akan sular duruyordur. Vücudun mutluluk hormonu salgılamasını sağlayan bu büyülü besin, küçükten büyüğe herkes için bir ‘’vazgeçilmez’’ desek sanıyorum yanılmış olmayız. Küçük yaşlardan itibaren hayatımıza girip yerini kolay kolay başkalarına kaptırmayan, tatlı krizlerimizin bir numaralı çözüm ortağı çikolataya dair de bilinmesi gereken önemli noktalar var tabii.

imageMissing Alt Text
Acısıyla Tatlısıyla… Çikolatadan Guernica!

Herkese merhaba!<br /> İlk yazımı yazıyor olmanın heyecanından ötürü, konuya hızlı bir giriş yapmadan önce sizlere bir merhaba demek istedim!<br /> Dilerim her bir yeni yazıda hep birlikte yemeklere, kültürlere, yaşanan son gelişmelere ve en önemlisi mutfağa dair çok keyifli yenilikler keşfederiz!

imageMissing Alt Text
Suşi Gecesine Davetlisiniz!

Tedbiri elden bırakmadan yeni normale resmen adapte olmaya başladık. Hayatımızdan hafta sonu yasakları, hafta içi kısıtlamaları, uzun süreli karantinalar geçti. Ne garip geliyor hala, değil mi?

Tümünü Gör