Yemeklerin Başrol Oyuncusu Soğan

Yayınlanma Tarihi: 5 Kasım 2021
imageYemeklerin Başrol Oyuncusu Soğan /> ornament

Soğanın tarihçesine bakıldığında, Orta Asya’da, günümüz İran ve Pakistan’da ortaya çıktığı ve muhtemelen tarih öncesi insanların henüz çiftçilik icat edilmeden çok önce yabani soğanları yediği soğan ekili en eski mahsuller arasında yer aldığı görülmektedir.

Soğanın, 5.000 yıl kadar erken bir zamanda Çin bahçelerinde yetiştirildiği ve Hindistan’daki en eski Vedik yazılarda bahsedilmektedir. M.Ö. altıncı yüzyılın başlarında, tıbbi bir inceleme olan Charaka Sanhita da soğanın bir ilaç, bir idrar söktürücü, sindirime, kalbe, gözlere ve eklemlere iyi geldiği anlatılmaktadır.

Yaklaşık M.Ö. 2500 tarihli bir Sümer metninde valinin soğan tarlasının sürüldüğü anlatılıyor.

Mısır’da soğan M.Ö. 3500 yılına kadar ekilip, ibadet nesneleri olarak kabul edildiler ve Mısır’lılar için daire içinde daire yapısı nedeniyle sonsuzluğu sembolize ettiler. Piramitlerin ve diğer mezarların iç duvarlarında soğan resimleri görülür. Bazı Mısır bilimciler, mumyalarla soğanların birlikte gömüldüğünü, çünkü onların güçlü kokularının ve / veya sihirli güçlerinin ölüleri tekrar nefes almaya sevk edeceği inancı ile bunu yapmış olduklarını savunmaktadırlar.

Yunanlılar, Olimpiyat oyunları için sporcuları güçlendirmek için soğan kullandılar. Yarışmadan önce sporcular kilo kilo soğan tüketirler, soğan suyu içerler ve vücutlarına soğan sürerlerdi.

Romalılar düzenli olarak soğan yerlerdi. 1. yüzyılda Yunan kökenli bir Romalı doktor olan Pedanius Dioscorides, soğanın çeşitli tıbbi kullanımlarına dikkat çekmiştir.

Pliny the Elder, soğanların zayıf görüşü iyileştirebileceğine, uykuya neden olabileceği ve ağız yaralarını, köpek ısırıklarını, diş ağrılarını, dizanteri ve bel ağrısını iyileştirebileceğine dair Roma inançlarını katalogladı. Pliny, Pompeii’nin soğanları ve lahanaları hakkında yazdı ve ölüme mahkûm şehrin kazıcıları, tıpkı Pliny’nin söylediği gibi soğanların yetiştiği bahçeler buldular. Soğan kafaları yerde boşluklar bırakmıştı.

Orta Çağ’a gelindiğinde, Avrupa mutfağının üç ana sebzeleri fasulye, lahana ve soğandı. Baş ağrılarını, yılan ısırıklarını ve saç dökülmesini hafifletmek için soğan reçete edildi. Ayrıca kira ödemesi ve düğün hediyesi olarak da kullanılıyordu.

Soğan, çiğ veya pişmiş, baharat veya sebze olarak yenilmesinin yanı sıra şuruplarda, boyalarda bir bileşen olarak ve hatta oyuncak olarak kullanılmıştır.

Soğanın tarihine yaptığımız kısa yolculuktan sonra sıra geldi soğanın faydalarına…

Bahar mevsimi ile birlikte etrafta polenler uçuşmaya başladı. Polen gibi bazı alerjenler vücudumuza girdiğinde bağışıklık sistemimiz alerjik reaksiyonları tetikleyen histaminleri serbest bırakıyor.

Soğan, özellikle kırmızı soğan bu reaksiyonu durdurmaya yardımcı olan kuersetin ve flavonoid bakımından zengindir. Vücuttaki histaminleri bloke etme yetisine sahip olan kuersetin belirli bağışıklık hücrelerinden histaminlerin salınmasını, burun akıntısı, öksürük, hapşırık, göz yaşarması, dilde-dudakta şişme ve hazımsızlık, sinüzit, alerjik rinit, geniz akıntısı, gibi semptomların azalmasına yardımcı olur. Bahar döneminde sizin de alerjileriniz benim gibi artıyorsa ve gözleriniz yaşarıyor, hapşırık krizlerine giriyorsanız bu aralar kırmızı soğanı biraz fazlaca tüketmeye özen gösterin. Artık bahar alerjisinden siz değil, bahar alerjisi sizden korksun.

Bahar alerjisini korkutacak Marine Kırmızı Soğan tarifimize mutlaka göz atın. Kendinize iyi bakın!

imageMissing Alt Text

Nagehan Çiftçioğlu

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Farkındalıklı Çikolata Yeme Deneyimi

Birçok insan yarın veya dün için endişelenmekle meşgul olup şimdiyi deneyimlemeye zaman ayıramıyor. İngilizcede “Take time to smell the roses”, yani “Gülleri koklamaya zaman ayırın” diye bir ifade vardır. Şimdi biraz yavaşlayın ve bir parça çikolata yemenin tadını çıkarın.

imageMissing Alt Text
Zeytinyağı Yatağında İncir Kürü

İncirin hikayesinin başlangıcı Âdem ile Havva ile başlar. Herodotos tarafından, M.Ö. 484 yılında yazılan bir kaynakta, Anadolu’da incir kültürünün insanlık kültürü kadar eski olduğunu, kültür meyveleri içinde, en eski gelişme tarihine sahip meyvenin incir meyvesi olduğunu yazılmaktadır.

imageMissing Alt Text
Bademin Hikayesi

Badem, dünyanın en popüler ağaç kuruyemişleri arasındadır. Bronz, ahşap bir kabukta büyür. Daha yaygın olarak badem ağacı olarak adlandırılan Prunus dulcis’in yenilebilir tohumlarıdır. Bu ağaçlar 9 metrenin üzerinde büyüyebilir ve sıcak, kurak iklimleri tercih eder.

imageMissing Alt Text
Mindful Eating / Farkındalıklı Yeme

Farkındalıklı yeme kavramının kökeni, Budizmden gelen farkındalık anlayışına dayanır. Farkındalık, duygularınızı ve fiziksel hislerinizi tanımanıza ve bunlarla başa çıkmanıza yardımcı olan bir meditasyon şeklidir. Yeme bozuklukları, depresyon, anksiyete ve yiyecekle ilgili çeşitli davranışlar gibi birçok durumu tedavi etmek için kullanılır. Farkındalıklı yeme, yemek yerken deneyimlerinize, isteklerinize ve fiziksel ipuçlarına tam bir dikkat durumuna ulaşmak için farkındalığı kullanmakla ilgilidir. Öncelikle kendinize şu soruları sormalısınız:

Tümünü Gör