bizimtarifler

Yeni Yılın Şans Getiren Yemekleri

Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım 2021
imageYeni Yılın Şans Getiren Yemekleri /> ornament

Dünya üzerindeki birçok kültürde, yeni yılı karşıladığımız 31 Aralık gecesinde bazı yiyecekler yenirse, yeni yılın çok daha iyi geçeceğine dair bir inanış var. Bu yiyeceklerin yeni yılda sağlık, bolluk, bereket ve şans getirdiğine inanılıyor.

Yeni yıl, yeni umutlar demek. İyisiyle, kötüsüyle bir koca yılı geride bırakıp yepyeni ve bembeyaz bir sayfa açmak demek. Bir de o geceyi sevdiklerimizle birlikte geçiriyorsak, yeni yılı keyifli bir sofrada buluşarak karşılıyorsak bizden iyisi yok. Peki yeni yılın bize şans ve bereket getirmesi için o gece soframızda neler olmalı? İşte yılbaşı gecesinin uğur getiren yemekleri…

Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin bir çok kültürde şans ve bereketin simgesi olduğuna inanılıyor. Yılbaşı menünüze ıspanak ve pazıyı eklemek size 2021 yılında beklemediğiniz kadar şans getirebilir. Unutmayın, yeşil paranın rengi…

Mısır Ekmeği

ABD’nin güneyindeki eyaletlerin yılbaşları sofralarından eksik etmedikleri bir yiyecek Mısır Ekmeği. Altın sarısı rengiyle oldukça kıymetli çağrışımlar yaptığı için özellikle yılbaşı gecesi onsuz sofraya oturmuyorlar.

Golifa

Golifa Kıbrıs’ta Adanın güneyinde komşulara adak olarak dağıtılan yiyecek. Kuzey Kıbrıs’ta da yeni yılın bolluk içerisinde geçmesi için yapılıyor. Buğdaydan yapılan bir tür yiyecek olarak düşünebilirsiniz. Aşureye benzer, sadece biraz daha kurusu olarak düşünülebilir. Tıpkı aşure gibi üzüm, susam ve nar taneleri gibi malzemelerle süsleniyor.

Yılbaşı börekleri

Komşularımızın yılbaşı adetleri arasında hamur işleri var. Bulgaristan’da Banitsa isimli ıspanaklı ve peynirli kol böreği hazırlanıyor. Yunanistan’da ise yeni yılı vasilopita isimli börekle karşılıyorlar.

Mandalina

Çin’de yılbaşı gecesi mandalina oldukça tercih edilen bir meyve. Yeni yılda huzur ve refah getireceğine inanılıyor. Üstelik sapı ve yaprağı doğurganlıkla, yeni ve uzun bir yaşamla özdeşleştiriliyor.

Jiaozi

Çin takviminin son gününde aileler toplanıp jiaozi adını verdikleri bu özel mantılardan hazırlıyorlar. Bu mantıların şekilleri Antik Çin’de para birimi olarak kullanılan altın külçeleri andırıyor. Bunlardan yenilirse yeni yılda bolca para kazanılacağına inanılıyor.

Ringa balığı

Polonya ve İskandinav ülkelerinde yılbaşı gecesi mutlaka tüketilen yiyecek ringa balığı salamurası. Bu balıklar bu ülkelerde bolca bulunuyor ve gümüşe benzeyen renklerinden dolayı bolluk ve bereketle özdeşleştiriliyor.

Cotechino con lenticchie

İtalya’nın geleneksel yılbaşı yemeği cotechino con lenticchie isimli bir mercimek yemeği. Her yılbaşında bu yemeği pişirme adetleri ise oldukça eski. kökenleri Roma İmparatorluğu zamanlarına dayanıyor. O yıllarda insanlar yılbaşında sevdiklerine deri bir kesenin içine doldurulmuş bakliyatlar verirlermiş. Yıl boyunca bu bakliyatların altına dönüşmesi umulurmuş.

Nar

Yunanistan’da yılbaşı gecesi saatler 00.00’ı gösterdiğinde ev kapısının önünde nar patlatma adeti var. Eve narın içinden dökülen taneler kadar bereket dolacağına inanılıyor. En uzun gece olan 21 Aralık’ta bizim yaptığımız Nardugan ritüelini onlar yılbaşı gecesi gerçekleştiriyor.