bizimtarifler

Zeytinyağı Yatağında İncir Kürü

Yayınlanma Tarihi: 5 Kasım 2021
imageZeytinyağı Yatağında İncir Kürü /> ornament

İncirin hikayesinin başlangıcı Âdem ile Havva ile başlar. Herodotos tarafından, M.Ö. 484 yılında yazılan bir kaynakta, Anadolu’da incir kültürünün insanlık kültürü kadar eski olduğunu, kültür meyveleri içinde, en eski gelişme tarihine sahip meyvenin incir meyvesi olduğunu yazılmaktadır.

Herodotos’a göre; kuru incir Lydia ‘da yaşamın on temel nimetlerinden sayılmaktadır. O kadar ki, Perslerin yiyecek incirleri olmadığı söylenerek kralın Perslerle savaştan vazgeçmesinde araç olarak kullanılmıştır.

Eski Yunan ve Mısır Uygarlıklarında, incir verimlilik sembolü olarak kabul edilmektedir. Mısır’da yapılan arkeolojik kazılarda firavunların mezarlarında kuru incir kalıntıları bulunmuş hatta öbür dünyada incir ağaçlarıyla tanışmayı umut ediyoryorlardı. Olimpiyatlarda kazanan atletlere yemeleri için incir meyvesi verilir ve başlarına incir yaprağından örülmüş taç giydirilirdi.

İncir ağaçları ve meyveleri Aristoteles’in ilgisini çekti ve Büyük İskender’i şaşırttı. Kenya’nın bağımsızlık mücadelesinde etkili oldular ve Krakatoa’nın feci patlamasından sonra hayatın yeniden kurulmasına yardımcı oldular. Kraliçe II. Elizabeth tahta çıktığında birinde uyuyordu.

Kur’anı- Kerimin Tin Suresi 1. Ayeti dahil olmak üzere 4 büyük kitapta ismi geçen bu özel meyveden hazırlanan bir kürü sizinle paylaşacağız. Tarife buradan erişebilirsiniz.

Bu doğal ve güvenilir incir kürü sağlığınız, cildiniz ve güzelliğiniz için neden olmazsa olmaz!

İncirin faydalarıİncir, süt ürünlerine alerjisi olan kişilerin terapötik tedavisi için mükemmel bir alternatif olan kalsiyumun en yüksek bitki kaynaklarından biridir.

Anemide önemli bir destektir.

Astım ve bronşit hastalarında iyileşme gözlenmiştir.

Hemoroid sorunlarının çözümünde önemli bir destektir.

Mide asidini azaltarak gastrit, ülser gibi mide hastalıklarına iyi gelir.

İncir meyvesi diyet lifi bakımından zengindir, bu nedenle müshil etkisi olabilir ve kilo vermeyi teşvik etmede de etkilidir. Bağırsakları yumuşatarak sindirime yardımcı olur.

Safra taşı oluşumunu engeller.

Romatoid Artrit hastaları için şifadır.

Kolesterol dengesini sağlar iyi kolesterolü yükseltirken kötü kolesterolü düşürür.

Kansere karşı iyi bir koruma kalkanıdır.

İncir, kan basıncını ve diğer önemli vücut fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olan harika bir potasyum kaynağıdır. Omega 3 ve Omega 6, kan basıncını ve koroner kalp krizlerini korumaya yardımcı olur.

Kuru incir, fenol antioksidan seviyeleri açısından kuru meyveler listesinin başında gelmektedir. Bir çalışma, sadece iki orta boy kuru incir yemenin vücuttaki antioksidan aktivitede önemli bir artışa neden olduğunu buldu.

İncir alkali üretir, vücudun hastalıksız sağlıklı bir yaşama ulaşmasına ve sürdürmesine yardımcı olur.

İncir cinsel güçsüzlüğü artırmak için etkili bir çare.

İncir, yaşlanmayı geciktirici özelliklere sahiptir ve özellikle akne tedavisinde faydalıdır.

Yapılan bir araştırmaya göre incir böbrek taşlarını tedavi edebiliyor.

İncirde bulunan triptofan iyi bir uyku çekmenize yardımcı olur ve uykusuzluk gibi uyku bozukluklarından kurtulmanıza yardımcı olur.

İncir, cilt tonunu aydınlatmaya ve eşitlemeye yardımcı olan iyi miktarda C vitamini içerir. Ayrıca, sağlıklı ve ışıltılı bir cilt sağlayan antioksidanlarla da yüklüdürler.

İncir, uzun zamandır sabah bulantılarının tedavisinde faydalı olduğu düşünülen B6 vitamini bakımından yüksektir.

imageMissing Alt Text

Nagehan Çiftçioğlu

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Yemeklerin Başrol Oyuncusu Soğan

Soğanın tarihçesine bakıldığında, Orta Asya’da, günümüz İran ve Pakistan’da ortaya çıktığı ve muhtemelen tarih öncesi insanların henüz çiftçilik icat edilmeden çok önce yabani soğanları yediği soğan ekili en eski mahsuller arasında yer aldığı görülmektedir.

imageMissing Alt Text
Mindful Eating / Farkındalıklı Yeme

Farkındalıklı yeme kavramının kökeni, Budizmden gelen farkındalık anlayışına dayanır. Farkındalık, duygularınızı ve fiziksel hislerinizi tanımanıza ve bunlarla başa çıkmanıza yardımcı olan bir meditasyon şeklidir. Yeme bozuklukları, depresyon, anksiyete ve yiyecekle ilgili çeşitli davranışlar gibi birçok durumu tedavi etmek için kullanılır. Farkındalıklı yeme, yemek yerken deneyimlerinize, isteklerinize ve fiziksel ipuçlarına tam bir dikkat durumuna ulaşmak için farkındalığı kullanmakla ilgilidir. Öncelikle kendinize şu soruları sormalısınız:

imageMissing Alt Text
Farkındalıklı Çikolata Yeme Deneyimi

Birçok insan yarın veya dün için endişelenmekle meşgul olup şimdiyi deneyimlemeye zaman ayıramıyor. İngilizcede “Take time to smell the roses”, yani “Gülleri koklamaya zaman ayırın” diye bir ifade vardır. Şimdi biraz yavaşlayın ve bir parça çikolata yemenin tadını çıkarın.

imageMissing Alt Text
Bademin Hikayesi

Badem, dünyanın en popüler ağaç kuruyemişleri arasındadır. Bronz, ahşap bir kabukta büyür. Daha yaygın olarak badem ağacı olarak adlandırılan Prunus dulcis’in yenilebilir tohumlarıdır. Bu ağaçlar 9 metrenin üzerinde büyüyebilir ve sıcak, kurak iklimleri tercih eder.

Tümünü Gör