bizimtarifler

Ayva Reçeli

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

60 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Toz Şeker (5 Su Bardağı)
  • Su (2 Su Bardağı)
  • Limon Suyu (1 Yemek Kaşığı)
  • Ayva (2 Kilogram)
  • Çubuk Tarçın (1 Adet)

Ayva Reçeli Tarifi

Mayhoş tadı ile kış mevsiminin aromatik güzel bir meyvesi olan ayva, reçel olarak da sofralarımızı şenlendiren harika bir tatlı görevini görmektedir. Ayva reçeli tarifi nasıl yapılır sorusu için verebileceğimiz cevap aşağıda yer alıyor.

Hazırlanışı:

Adım 1

1 kg ayvanın öncelikle kabuklarını soyalım ve ayvaları ikiye bölerek içinin sert kısımlarını ve çekirdeklerini temizleyelim. Ancak ayvanın çekirdeklerini daha sonra kullanacağımız için atmayalım.

 

 

Adım 2

Soyup içerisindeki sert kısımları ayıkladığımız ayvalarımızı küp küp doğrayalım.

 

 

Adım 3

Ayvalarımızı tencereye alalım ve 1 kg şekeri de ekleyelim. Üzerine 2 su bardağı suyu ve ayva çekirdeklerini de ilave edip iyice karıştırdıktan sonra ocağa alalım. Ocağın altını en kısık seviyede yakalım ki henüz erimeyen şekerler yanmasın.

 

 

Adım 4

Ayvalarımız kaynamaya başladığında şekerler de eridiğinden ocağın altını orta ateşe ayarlayalım ve ayvalar pişinceye kadar bu orta ateşte tencerenin kapağı açık olacak şekilde pişirelim.

 

 

Adım 5

Ayvalarımız kıvam almaya başladığında bir yemek kaşığı limon suyunu ve bir çubuk tarçını da ekleyip 5 dakika daha pişirdikten sonra tamamen kıvam alınca ocağımızın altını kapatalım.

 

 

Adım 6

Sıcak sıcak kavanozlara koyup kapaklarını kapattıktan sonra ters çevirelim ki kavanozlar vakumlansınlar. Ayva reçeli yenmeye hazır.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol