Bademli simit

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

20 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

4-6 kişilik

imageMissing Alt Text

Zeynep Sevgi Ertorun

Detay
Created with Lunacy

MALZEME KAPINA GELSİN!

  • Tuz (1 Tutam)
  • Yumurta (2 Adet)
  • Toz Şeker (1 Su Bardağı)
  • Badem (1 Su Bardağı)
  • Süt (1 Kahve Fincanı)
  • Tereyağı (3 Yemek Kaşığı)
  • Un (1 Su Bardağı)
  • Tümünü Kaldır

Bademli simit Tarifi

 

ADIM 1 

 Badem içlerin içinde kaynar su olan tencereye atıp çıkarıyoruz, zar gibi ince kabukları soyulduktan sonra ince ince kıyıyoruz.Porselen bir kâsenin içine yumurtaların sarıları ile bir yumurtanın beyazı ve toz şeker koyup hepsini  bir süre çırpıyoruz .

 

ADIM 2

Sonra ufak parçalara doğranmış tereyağı katıyoruz , karışım birbirine iyice yediriyoruz .Un, içinden bir kaşık kadarı bir kenara ayırdıktan sonra azar azar karışıma yediriyoruz.

 

ADIM 3

Karıştırmaya ara verilmeden yeteri kadar tuz ve ılık süt  ilave ediyoruz. Koyuca bir hamur elde edilince, hamur kâseden alarak yuvarlıyoruz  ve yağlı kâğıda sarılıp yarım saat kadar dinlendiriyoruz.

 

 ADIM 4

Dinlenmiş hamur, merdaneyle 1 cm kalınlığında açılır ve mendil katlar gibi 4’e katlıyoruz.Bu işlemi  dört defa tekrarlıyoruz.Sonra tekrar merdaneyle 1 cm kalınlığında açıyoruz.8 cm çapındaki bir kurabiye kalıbıyla hamurun her tarafına bastırılarak yuvarlaklar çıkartıyoruz .

 

ADIM 5

Sonra çapı daha küçük olan başka bir kalıp alınır ve çıkarılmış olan yuvarlak hamurların üzerlerine bastırılarak, simitleri yapıyoruz .Bir kenarda biriken yuvarlaklar birleştiriyoruz , hafifçe yoğurup aynı işlemler yapılarak bunları da simit durumuna getiriyoruz.

 

ADIM 6 

Bir yumurtayı  hafifçe çırparak bir fırçayla halka biçimindeki hamurların üzerlerine sürüyoruz.Bir kenarda duran doğranmış bademleri üzerlerine serpiyoruz, önceden içi yağlanıp unlanmış olan fırın tepsisine diziyoruz.Tepsi 185 derece ısıdaki fırına sürüyoruz.Simitleri 20 dakika kadar pişirdikten sonra fırından çıkarıyoruz .

 

Afiyet olsun 

Bademli simit

İlk Puanlayan Sen Ol