Balık Biberi Turşusu Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

40 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Tuz (5 Yemek Kaşığı)
  • Toz Şeker (2 Tatlı Kaşığı)
  • Sirke (2.5 Su Bardağı)
  • Maydanoz Demet (0.5 Adet)
  • Sarımsak (3 Baş)
  • Limon Tuzu (2 Tatlı Kaşığı)
  • Balık Biberi Turşusu (2.5 Kilogram)

Balık Biberi Turşusu Nasıl Yapılır? Tarifi

Pek çok yemekte ve salatada severek tükettiğimiz biber türleri arasında balık biberi de yer almaktadır. Acı bir biber türü olan bu biber, özellikle turşu yapımında kullanıma uygundur. Şekli balığa benzediği için bu ismi almıştır. Lezzetine doyum olmayan balık biberi turşusu tarifi aşağıda yer almaktadır.

Hazırlanışı:

Adım 1

Balık biberi turşu yapımı için 2,5 kg biberi yıkayıp saplarından ayırıyoruz, sonra biberlerimizin üzerine kürdan yardımı ile küçük delikler açıyoruz.

 

Adım 2

Bu işlem bittikten sonra biberleri bir kenara alıyoruz. Sarımsaklarımızı da ayıklayıp bir kenara alıyoruz.

 

Adım 3
Biberi derin bir kabın içine alıyoruz ve biberlerin üzerlerine 2,5 su bardağı sirke (elma ya da üzüm sirkesi kullanabilirsiniz) 2 tatlı kaşığı şeker, 5 yemek kaşığı tuz, 2 tatlı kaşığı limon tuzu ekleyip bir kaşık yardımı ile bütün malzemelerin birbirine karışmasını sağlıyoruz. Suyunu eklemeden ara ara karıştırarak biber turşusunu bir gece dışarıda bekletiyoruz.

 

Adım 4
Bir gece dışarda beklettiğimiz biber turşumuzu kavanozlarken öncelikle altına bir sıra sarımsak diziyoruz, sonra bir sıra biber yerleştiriyoruz. Önceden hazırlamış olduğumuz bütün malzemeleri kavanoza dolduruyoruz.

 

Adım 5

Ardından biberleri marine ettiğimiz kabın dibinde kalan sirkeli suyu da kavanoza alıyoruz ve yarım demet maydanozu da kavanozun ağzına yerleştiriyoruz.

 

Adım 6

Bütün bu işlemler bittikten sonra aldığı kadar su ekleyip kavanozun ağzını sıkıca kapatıyoruz. Turşumuz bir ay içerisinde yenmeye hazır olacaktır.

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol