bizimtarifler

Boşnak Lorlu Biber Turşusu

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

60 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Maydanoz Demet (0.5 Adet)
  • Kapya Biber (1 Kilogram)
  • Sarımsak (1 Baş)
  • Lor Peyniri (200 Gram)
  • Limon Tuzu (1 Tatlı Kaşığı)
  • Tane Karabiber (1 Yemek Kaşığı)
  • Kaya Tuzu (2 Yemek Kaşığı)
  • Beyaz Peynir (100 Gram)

Boşnak Lorlu Biber Turşusu Tarifi

Lor peyniri ve beyaz peynir, kapya biber ile birleşip farklı bir aroma ile lezzetli bir turşuya dönüşüyor. Bu turşuyu ister kahvaltılarda, ister meze olarak tüketebiliyoruz. Lezzetiyle öne çıkan Boşnak lorlu biber turşusu tarifi aşağıda yer almaktadır.

Hazırlanışı:

Adım 1

Boşnak lorlu biber turşusu yapmak için öncelikle 1 kg küçük kırmızı kapya biberi yıkıyoruz. Saplarını ve içini oyarak çekirdeklerini iyice ayıklıyoruz.

 

 

Adım 2

200 gr lor peynirini ve 100 gr beyaz peyniri bir kabın içinde ezerek karıştırıyoruz. Sonra içerisine, 1 tatlı kaşığı çörek otu, 1 tatlı kaşığı pul biber ve yarım bağ doğranmış maydanoz ekleyerek iyice karıştırıyoruz.

 

 

Adım 3

Hazırlamış olduğumuz lor peynirli harcı, artık biberlerimizin içine dolduruyoruz. Bir tatlı kaşığı yardımı ile lor peynirli harcımızı, biberlerimizin tamamı bitinceye kadar iyice dolduruyoruz.

 

 

Adım 4

Uygun bir kavanoza, doldurmuş olduğumuz biberleri boşluk kalmayacak şekilde sıralı olarak diziyoruz. Üzerine bir miktar sarımsak ve 4 – 5 tane karabiber tanesi koyup lor peynir ile doldurmuş olduğumuz biberlerimizi yine sıralı halde yerleştiriyoruz. Tüm biberlerimiz bitene kadar bu işleme devam ediyoruz.

 

 

Adım 5

Kavanozumuzun üzerine 2 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 tatlı kaşığı limon tuzu, 1 su bardağı elma sirkesi, 1 dal taze biberiyeyi de ekledikten sonra üzerini doldurana kadar zeytinyağı ya da ayçiçek yağı ekleyerek kavanozun kapağını sıkıca kapatıyoruz. 10 gün boyunca oda sıcaklığında ya da buzdolabında beklettiğimiz turşularımız yenmeye hazır olacaktır.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol