bizimtarifler

Brokoli Turşusu Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

40 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Toz Şeker (1 Tatlı Kaşığı)
  • Sirke (2 Su Bardağı)
  • Sarımsak (2 Baş)
  • Limon Tuzu (1 Tatlı Kaşığı)
  • Kaya Tuzu (4 Yemek Kaşığı)
  • Brokoli (2 Kilogram)

Brokoli Turşusu Nasıl Yapılır? Tarifi

Sağlıklı bir beslenme açısından brokoli mutfaklarımızda önemli bir yere sahiptir. Brokoli ile birçok değişik yemek yapabileceğimiz gibi, salata ve turşularımızda da brokoliden yararlanabiliriz. Brokolinin en güzel şekillerinden biri olan brokoli turşusu tarifi şu şekilde.

Hazırlanışı:

Adım 1

Brokoli turşusu yapımı için brokolilerimizi kökünden ayırdıktan sonra iyice yıkıyoruz ve kaynayan suda beş dakika haşlıyoruz.

 

 

Adım 2

Haşladığımız brokolileri soğuk suda şokladıktan sonra bir kenara alıyoruz. Bu sırada 2 baş sarımsağın kabuklarını ayıklıyoruz.

 

 

Adım 3
Bir kabın içine 2 su bardağı elma ya da üzüm sirkesini, 4 yemek kaşığı kaya tuzunu, 1 tatlı kaşığı şekeri, 1 tatlı kaşığı limon tuzunu ve aldığı kadar su ekleyerek karıştırıyoruz. Tuz, şeker ve limon tuzu eridikten sonra turşumuzu hazırlamaya başlayabiliriz.

 

 

Adım 4

Hazırladığımız malzemelere uygun bir kavanozun altına ilk önce bir sıra sarımsak diziyoruz ve üzerine bir sıra brokoli yerleştiriyoruz. Hazırladığımız tüm malzemeler bitene kadar bu işlemi tekrarlıyoruz.

 

 

Adım 5

Tamamen doldurduğumuz kavanozun üzerine son olarak hazırladığımız sirkeli suyu ekliyoruz. Hazırladığımız sirkeli su kavanozu tam doldurmaz ise turşumuzun üzerini geçecek şekilde saf su ilavesi yapıyoruz. Turşumuz yaklaşık bir ay içinde yemeye hazır olacaktır.

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol