bizimtarifler

Buzluk Limonata

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

15 dk.

Zorluk

Kolay

Porsiyon

2-4 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Toz Şeker (1 Su Bardağı)
  • Su (2.5 Litre)
  • Limon (2 Adet)
  • Limon Tuzu (1 Çay Kaşığı)
  • Portakal (2 Adet)

Buzluk Limonata Tarifi

Sıcak havaların vazgeçemediğimiz ve lezzetli bir içecek olan limonataları, portakal ve limon gibi meyvelerle yaparak, nane ile zenginleştirebiliriz. Üzerine bol miktarda buz ekleyerek değişik tarifler elde edebiliriz. Aşağıda yer alan buzluk limonata tarifi yaz aylarında ferahlamamız için oldukça ideal.

Hazırlanışı:

Adım 1
Bu tarif için öncelikle portakal ve limonları iyice yıkıyoruz. Daha sonra portakalları ve limonları rendeleyerek ayrı ayrı buzdolabı poşetlerine koyarak buzlukta bir gece bekletiyoruz.

 

 

Adım 2
Rendelediğimiz iki portakal ve limonun iç kısmını da üzerlerindeki acı beyaz zarı ayıkladıktan sonra uygun parçalar halinde dilimliyoruz ve onları da buzdolabında bir gece bekletiyoruz.

 

 

Adım 2
Bir gece önceden dondurduğumuz portakal ve limon dilimlerini ve rendelenmiş kabuklarını buzdolabından çıkarıyoruz ve kısa bir süre dışarıda bekletiyoruz. Buzun hafifçe erimesi yeterli olacaktır.

 

 

Adım 3
Dilimlediğimiz portakal ve limonları rendelenmiş kabukları ile birlikte bir tur robottan geçiriyoruz. Sonra üzerlerine 1 bardak toz şekeri de ekleyerek bir tur daha robottan geçiriyoruz. Son olarak üzerlerine bir miktar soğuk suyu da ekleyerek tekrar robottan geçiriyoruz.

 

 

Adım 4
Robottan geçirerek iyice ezilmesini sağladığımız tüm malzemeleri bir süzgeç yardımıyla süzüp küçük parçacıklarından ayırarak pürüzsüz hale getiriyoruz. Bu işlem bittikten sonra 2,5 litreye yakın suyu hazırlamış olduğumuz karışıma ekliyoruz.

 

 

Adım 5
İsteğe bağlı olarak bir çay kaşığı limon tuzunu da bu aşamada ekleyebiliriz. Tüm malzemeleri ekleyerek son bir kez karıştırıyoruz. Yaklaşık yarım saat buzdolabında dinlendirdikten sonra buzluk için limonata tarifi hazır olacaktır.

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol