bizimtarifler

Cennet Çamuru

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

50 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Şeker (2.5 Su Bardağı)
  • Su (1 Su Bardağı)
  • Antep Fıstığı (100 Gram)
  • Kaymak (1 Kilogram)
  • Tel Kadayıf (500 Gram)
  • Tereyağı (1 Paket)

Cennet Çamuru Tarifi

Cennet çamuru, yemesi hafif yapması kolay ve her an her zaman hazırlayabileceğimiz bir tatlı olarak karşımıza çıkar. Anlık olarak pişirebileceğimiz için mutfaklarımızda bize pratik bir çözüm sunar. Misafirlere ve evde yaşayan bireylere keyifli bir aperatif olarak tüketilebilir.  Evde yapabileceğimiz basit cennet çamuru tarifi şöyle. 

Hazırlanışı:

Adım 1

Künefelik kadayıfı önce katı yağ ile kavurmaya başlıyoruz. Orta dereceli ateşte, kadayıfın rengi dönmeden ocaktan alıyoruz. Kıvamı tuttuktan sonra hafif dinlenmesi için kenara alıp bekletiyoruz. 

 

 

Adım 2

Şerbetini yapmak üzere bir tencereye süt, su ve şeker ekleyerek karıştırıp şerbet haline getiriyoruz. Ocaktan aldığımız kadayıfların üzerine şerbeti yavaş yavaş ekleyerek iyice yediriyoruz. Yanında ise fıstığı ilave ederek tam olarak karışmasını sağlıyoruz.

 

 

Adım 3

Bu karışımı geniş bir tepsi içerisinde alıp iyice yayıyoruz. Üzerine yuvarlak şekillerde kaymak ekleyerek servise hazır hale getiriyoruz. 

 

 

Adım 4

Antep fıstıklarının da hepsini kullanmayıp kaymak eklemesi yaptıktan sonra bir tutam kaymağın üzerine serpiyoruz. Hem görüntü olarak hem de lezzet olarak ekstra bir özellik katar. Dilim dilim keserek servise hazır hale getiriyoruz. Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol