Ciğerli Çiriş Sote

Missing Alt Text
Süresi
45 dk.
Zorluk
Kolay
Porsiyon
2-4 kişilik

ADIM 1

Bir tavaya zeytinyağımızı ekliyoruz ve ısınması için altını açıyoruz. Temizlenmiş ciğerimizi iyice harmanladığımız tuz, karabiber ve un karışımına buluyoruz. Tavaya atmadan önce fazla unundan arınması için elimizle hafifçe ciğerlerimizi silkeliyoruz.

 

ADIM 2

Tavaya attığımız ciğerlerimiz altın rengi alıp istediğimiz derecede piştiğinde bir kenara peçete üzerine alıp fazla yağından süzdürüyoruz.

 

ADIM 3

Bu sırada bir orta boy tencere içerisine zeytinyağımızı ekliyoruz ve ısınması için altını açıyoruz. Soyulmuş ve ikiye bölünmüş taze sarımsaklarımızı soteliyoruz. 

 

ADIM 4

Yumuşayan sarımsaklarımızın üzerine yıkanmış ve kurutulmuş çiriş otumuzu ekleyip birlikte birkaç dakika daha kavuruyoruz.

 

ADIM 5

Üzerine kenarda fazla yağından kurtulan ciğerlerimizi ekleyip, tuz, karabiber, sumak ve toz biberimizi ekleyip birlikte birkaç dakika daha kavuruyoruz. Eğer size diri görünüyorsa kendi seveceğiniz pişmişlik için süreyi uzatabilirsiniz.

 

ADIM 6

Tabağımıza aldığımız yemeğimizin üzerine rendelenmiş peynirimizi ve taze çekilmiş karabiberimizi de ekleyip servis ediyoruz.