bizimtarifler

Çok Lezzetli Lokma Tatlısı

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

75 dk.

Zorluk

Zor

Porsiyon

4-6 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Toz Şeker (2 Dolu Su Bardağı)
  • Su (4 Su Bardağı)
  • Instant Kuru Maya (1 Adet (Paket))
  • Ayçiçek Yağı (3 Su Bardağı)

Çok Lezzetli Lokma Tatlısı Tarifi

ADIM 1

İlk olarak bir kaba lokma hamuru için un, 2 su bardağı ılık su, maya ve bir yemek kaşığı şekeri ekleyip cıvık bir hamur kıvamına getirelim. Ardından yapmış olduğunuz hamuru streçleyip en az 1 saat oda sıcaklığında dinlendirelim.

 

ADIM 2

Lokmanın şerbeti için bir tencereye 1,5 su bardağı şeker ve 2 su bardağı suyu ekleyelim karıştırıp ocağa alalım. Şerbet kaynadıktan sonra kenara ılınmaya alalım.

 

ADIM 3

Mayalanmış olan hamuru pastacı torbasına koyarak ucunu keselim ve kızdırmış olduğunuz yağın içine makasla keserek atalım. Ters düz yaparak eşit bir şekilde kızarmasını sağlayalım ve kenara alalım.

İPUCU: Eğer pastacı torbanız yok ise sol avuç içini yağlayarak bir avuç hamur alıp, baş parmağınız ve işaret parmağınız arasında sıkarak çıkartarak yağlanmış bir kaşık yardımıyla kopartıp yağa atabilirsiniz.

 

ADIM 4

Kızartmış olduğunuz hamurları şerbete batırıp karıştıralım ve süzerek bir tabağa alıp servis edelim. Tarifimiz 6 kişiliktir.

İPUCU: Yağ çok sıcak olursa lokmalarınız içi çiğ kalır, çok soğuk olursa hamurunuz içerisine yağ çeker bu yüzden hamurları ılık yağa atıp daha sonra ateşi yükselterek pişirebilirsiniz.

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol