bizimtarifler

Cup Tiramisu

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

25 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

imageMissing Alt Text

Betül Aslantaş

Detay
Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Şeker (8 Yemek Kaşığı)
  • Yumurta (4 Adet)
  • Kakao (1 Paket)
  • Kedi Dili Bisküvi (2 Paket)
  • Mascarpone Peyniri (1 Paket)
  • Granül Kahve (1 Yemek Kaşığı)

Cup Tiramisu Tarifi

ADIM 1
Tercih etmiş olduğunuz kahveyi hazırlayıp savoiardi bisküvilerini batırmaya elverişli bir kâseye alıp soğuması için bırakıyoruz.

ADIM 2
Yumurta sarılarını ve beyazlarını temiz ve tamamen kuru olduğunu gördüğümüz iki metal veya cam kaba ayırıyoruz.

ADIM 3
Yumurta aklarına bir çimdik tuz atıp çırpıcı ile çırpıyoruz. Beyazlaşmaya başladığında her seferinde 1 yemek kaşığı olmak üzere tek tek 4 yemek kaşığı şekeri ilave ediyoruz. Kâseyi baş aşağı çevirdiğinizde merenginiz dökülmüyorsa kıvam almış demektir. (bu aşamada merenge birkaç hile uygulayabilirsiniz. Örneğin biraz agar agar ekleyebilirsiniz, bazen birkaç damla sirke de işe yarıyor. Veya ilk defa yapıyorsanız merenginizin sulanma riskine karşı bir çay kaşığı kadar nişasta da ekleyebilirsiniz. Aslında bunlara hiç gerek yok☺ )

ADIM 4
Ayrı bir kaba aldığınız yumurta sarılarına kalan şekeri ekleyin ve bembeyaz olana kadar çırpın. (eğer tatlıyı hemen tüketmeyecekseniz veya yumurta kokar diye endişeniz varsa bu işlemi benmaride yapabilirsiniz.)

ADIM 5
Bembeyaz olan yumurta sarılarına eklemek istediğiniz aromayı ekleyebilirsiniz.

ADIM 6
Ardından yavaş yavaş mascarpone peynirini ekleyin ve spatula ile hafif hafif karıştırın. (eğer peyniriniz topak olduysa çırpıcı kullanmaktan başka çareniz yok.)

ADIM 7
Yaptığımız merengi yine parça parça oluşturduğumuz kremaya ekleyip aşağıdan yukarıya doğru spatula ile karıştırıyoruz. Bu aşamadan sonra çırpıcı asla kullanmamalısınız. Çünkü kremamızın içindeki havayı kaybetmesini istemiyoruz. Ve işte kremamız hazır… Şimdi sıra geldi birleştirmeye…

ADIM 8
Tatlınızı hazırlamak istediğiniz kabınızın tamamen temiz ve kuru olduğundan emin olduktan sonra en alt tabanına ince bir tabaka krema sürüyoruz. Üzerine kedidili bisküvilerini döşeyeceğiz. Bunun için bisküvileri soğuyan kahveye batırıyoruz. Burada bisküvilerin ıslanma derecesi çok önemli; eğer çok ıslanırsa hem dağılır hem de durdukça tatlınıza kahve sızar, eğer az ıslanırsa da bisküvilerin içi beyaz ve kuru kalır. Bu yüzden sürekli bildiğiniz bir marka kullanıp ıslanma süresini saniye olarak hesaplayıp devam edebilirsiniz. Ya da bisküvi gözünüze çok kabarık görünüyorsa anlayın ki kahve içerisinde çok bekletmeye gerek yok. Kısaca eğer tok bir bisküvi ise kahve içerisinde iki tarafı toplam 7’ye kadar sayarak bekletin. Eğer çok kabarık bir bisküvi ise 4’e kadar sayarak bekletin. Ve tatlı kabınızı kahve ile ıslattığınız bisküvilerle döşeyin.

ADIM 9
Bisküvilerin üzerine kremanın yarısını dökün ve her tarafına yayın.

ADIM 10
Kremanın üzerine kakao serpin.

ADIM 11
Bir kat daha bisküvi ve krema çıkın.

ADIM 12
Tatlınız hazır. Buzdolabına kaldırın ve dinlenmesi için fırsat tanıyın. Bu arada en üst kata kakaoyu daha sonra dökeceğiz. Çünkü tatlımızın harareti kakaoyu ıslatacaktır. Buon appetito…

İlk Puanlayan Sen Ol