Damla Sakızlı Lokum

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text
Süresi
40 dk.
Zorluk
Orta
Porsiyon
2-4 kişilik
imageMissing Alt Text

Gürsel Tırpan

Detay
Created with Lunacy

MALZEME KAPINA GELSİN!

  • Toz Şeker (1 Kilogram)
  • Buğday Nişastası (1 Su Bardağı)
  • Damla Sakızı (1 Tutam)
  • Krem Tartar (1 Çay Kaşığı)
  • Tümünü Kaldır
ADIM 1

Orta boy bir tencereye 1 kg (yaklaşık 5 su bardağı) toz şekeri ve şekeri bir parmak geçecek kadar içme suyu ekleyip, kaynatın.

 

ADIM 2

Kaynamaya başladıktan sonra bir 2 gr. yani 1 tepeleme dolu çay kaşığı krem tartarı ekleyin. Onu iyice karıştırdıktan sonra 2 gr. (5 nohut tanesi kadar) damla sakızını da atıp karıştırın.

 

ADIM 3

Daha yoğun bir lezzet isterseniz damla sakızını fazla da koyabilirsiniz. 200 gr. buğday nişastasını (yaklaşık 2 su bardağı) elekten geçirin.

 

ADIM 4

Bir bardak suyla ezerek pürüzsüz bir hale getirin. Eğer parça parça toplar olursa lokumunuzun içinde de kalacaktır. İyice krem haline gelince kaynayan karışımı ateşten alıp üzerine karıştırarak ekleyin.

 

ADIM 5

Özleşene kadar bu şekilde karıştırın.Sonra tekrar kısık ateşe alın. Hep aynı yöne ve aynı hızla karıştırarak kıvamlandırın. En az 15 dakika sürecek. Lokumunuzun tam kıvamına geldiğini anlamak için üç tane püf nokta var.

 

Püf Nokta: Kaşığı kaldırdığınızda lokum ince uzun sivri kalırsa çiğdir. Düğme gibi olursa pişmiştir.

 

Püf Nokta: Lokumu çıkardıktan sonra üzerine biraz toz şeker dökün, eğer şekeri halen emiyor ve şeffaflaştırıyorsa henüz olmamıştır. Eğer şeker benliğini koruyorsa tamamdır.

 

Püf Nokta: Lokumun bir parçasını buzlu suya atın, orada yumuşak ve erimeye meyilli bir tepki veriyorsa henüz olmamış demektir. Bunun için, bir adet hazır lokumu fikir vermesi için suya atabilirsiniz. Hazır lokum kuruduğu için daha sert, sizinkiyse tabii ki biraz daha yumuşak olacak ama arada çok ciddi bir fark olmamalı.

 

Lokum hazır olduğunda içine dökeceğiniz kap sistemini pişirmeye başlamadan hazır etmekte fayda var. Bir tepsinin üzerine fırın kağıdını serip, üzerine nişasta serpip lokumu döküp kabaca yayın. Sonra biraz daha nişasta serpip fırın kağıdını üzerine kapatın. Bir merdane yardımıyla bir buçuk santim kalınlığında açın. Bu şekilde iyice soğumasını bekledikten sonra istediğiniz şekilde doğrayın. Üzerine pudra şekeri ve nişastayı eşit miktarda karıştırarak serpin. Bu şekilde yaklaşık dört- beş ay sorunsuz bir şekilde yenebilir.

Damla Sakızlı Lokum

İlk Puanlayan Sen Ol