bizimtarifler

Diyet Baklava

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

40 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Su (0.5 Çay Bardağı)
  • Baklava Yufkası (25 Adet)
  • Bal (0.5 Su Bardağı)
  • Tereyağı (180 Gram)
  • Tuzsuz Lor Peyniri (500 Gram)

Diyet Baklava Tarifi

Sağlıklı beslenme ve diyet günümüzde hayatımızın önemli meselelerinden biri haline gelmiştir. Diyet yaparken hepimiz aşırı karbonhidratı ve aşırı yağlı besinleri beslenme alışkanlıklarımız arasından çıkarmaya çalışırız. Daha sağlıklı ve fit bir hayat için diyet içeren bir tatlı olan diyet baklava tarifi evde denemeye değer.

Hazırlanışı:

Adım 1
Öncelikle 180 gr tereyağını eritelim ve baklavamızı yapacağımız tepsinin altını iyice yağlayalım.

 

 

Adım 2
Diyet baklava tarifi için yufkalarımızı yağlamış olduğumuz tepsiye yaymaya başlayalım. Sermiş olduğumuz her yufkanın üzerini bir fırça kullanarak tereyağı ile yağlayalım.

 

 

Adım 3
13 tane baklavalık yufkamızı bu şekilde yaydıktan sonra 500 gr lor peynirimizi yufkaların her tarafına gelecek şekilde eşit olarak yayalım. Sonra geri kalan 12 baklavalık yufkayı da tepsiye serip yağlayalım ve bu işlem bittikten sonra yufkalarımızı baklava dilimi şeklinde keselim.

 

 

Adım 4
Önceden alt üst ısıtmış olduğumuz 170 derece fırınımıza baklavalarımızı koyalım.  Baklavalarımız yaklaşık olarak 20 – 30 dakika içerisinde pişecektir.

 

 

Adım 5
Daha önceden yarım çay bardağı soğuk su ile sulandırmış olduğumuz ballı soğuk şerbeti, pişen baklavalarımızı fırından aldıktan sonra baklavalarımızın üzerine gezdirelim. Ballı şerbetin baklavamızın her tarafına eşit şekilde yayılmasına dikkat edelim.

 

 

Adım 6
Baklavamız biraz ılıdıktan sonra servis tabağına alalım ve üzerini Antep fıstığı ya da ceviz içi ile süsleyerek servis yapalım.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol