Döngel Turşusu

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

10 dk.

Zorluk

Kolay

Porsiyon

4-6 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Toz Şeker (2 Çay Bardağı)
  • Su (5 Su Bardağı)
  • Limon Suyu (0.5 Adet)
  • Muşmula (1 Kilogram)

Döngel Turşusu Tarifi

Bu turşunun adını neden döngel koymuşlar bilinmez ama turşu aslında muşmula meyvesi ile yapıldığı için tadını ve özünü bu meyveden alır. Diğer turşulardan farkı tadının ekşi değil de mayhoş ve tatlımsı olmasıdır. Bu turşu biraz zencefil turşusunun tadını da andırıyor. Ayrıca turşunun suyu komposto gibi içilen mayhoş bir turşu olarak biliniyor. Döngel turşusu tarifi hem çok pratik hem de çok lezzetli.

Hazırlanışı:

Adım 1

Döngel turşusunu yapmak için muşmulaların sap kısmındaki tüylü ve dikenli yapraklarını ayıklayalım ve yıkayalım.

Adım 2

Bir tencerede 1 litre suyu kaynatıp 250 gr toz şekeri ve yarım limonun suyunu da ekleyip karıştıralım ki şeker iyice erisin. Soğuması için bu karışımı bir kenara alalım.

Adım 3

Yıkayıp ayıkladığımız muşmulaları daha önceden sterilize ettiğimiz kavanoza yerleştirelim ve üzerine daha önceden hazırlamış olduğumuz şekerli suyu ekleyelim. Bu suyun muşmulaların üzerini tamamen kapattığından emin olalım.

Adım 4

Daha önceden sterilize etiğimiz kavanozun kapağını sıkıca kapatıp oda sıcaklığında güneş almayan bir yerde olgunlaşması için bekletelim.

Adım 5

Yaklaşık 20 gün içerisinde muşmulalar yumuşayıp mayhoş bir kıvam aldığında döngel turşumuz yenmeye hazır hale gelecektir.

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol