Dut Reçeli

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

40 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

4-6 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Tuz (1 Çimdik)
  • Toz Şeker (1 Kilogram)
  • Limon Tuzu (1 Çay Kaşığı)
  • Karadut (1 Kilogram)
  • Tereyağı (1 Çay Kaşığı)

Dut Reçeli Tarifi

Her çeşit meyveden yapılabilen reçeller mutfaklarımızın olmazsa olmaz tatlarıdır. Bu reçelleri yaparken püf noktalarındaki bazı çok küçük ayrıntılar dışında bütün reçelleri benzer aşamalardan geçerek hazırlayabiliriz. Evimizdeki dutları en iyi şekilde değerlendirebilmemiz için dut reçeli tarifi aşağıda.

Hazırlanışı:

Adım 1
İster karadut reçeli tarifi olsun ister beyaz dut reçeli tarifi olsun: İkisi için de dutların saplarını ayırdıktan sonra dutları iyice yıkayalım.

 

 

Adım 2
Daha sonra hazırlamış olduğumuz 1 kg duta, 1 kg şekeri ekleyelim ve meyveleri ezmeden hafifçe karıştırarak eklemiş olduğumuz şekeri tencerenin içerisindeki dutların hepsine yedirelim. Bu işlemden sonra istersek bir gece istersek de 4 ila 5 saat beklettikten sonra dutları pişirmeye hazırız.

 

 

Adım 3
İçerisinde dut ve şeker karışımı olan tenceremizi ocağın üzerine koyarken dikkat etmemiz gereken önemli bir püf nokta bulunmaktadır. Tenceremizin içerisindeki şekerler tam olarak erimediği için şekerlerin yanmaması amacıyla ocağımızı ilk etapta en kısık düzeyde çalıştırmamız gerekir.

 

 

Adım 4
Dibe çöken şekerler eriyip reçelimiz kaynama noktasına geldiğinde ocağın ısısını kısık düzeyden orta düzeye alabiliriz. Reçelimiz kaynama aşamasında iken istersek bir çay kaşığı tereyağı ekleyebiliriz. Tereyağı, reçelimizin köpüklenip taşmasını önleyecektir.

 

 

Adım 5
Reçelimiz kaynarken kaşıkla karıştırmak yerine tencereyi hafif hafif sallayarak karıştırmak içerisindeki meyvelerin dağılıp erimesini önlemek açısından önemli bir püf noktadır.

 

 

Adım 6
Reçel kaynayıp kıvam almaya başlayınca, içerisine bir çay kaşığı limon tuzu ekleyebiliriz. Ayrıca çay kaşığının ucuyla biraz tuz ekleyelim ve böylelikle reçelimizde daha lezzetli bir hale getirelim. Reçelimiz yaklaşık olarak 30 – 40 dakikalık bir sürede kıvam alarak hazır olacaktır.

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol