bizimtarifler

Ekşi Mayalı Ekmek

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

40 dk.

Zorluk

Zor

Porsiyon

2-4 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Un (400 Gram)
  • Tuz (2 Çay Kaşığı)
  • Su (1.5 Su Bardağı)
  • Ekşi Maya (90 Gram)

Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi

ADIM 1

Derin bir kaba suyu koyalım ve içine bir gün önceden beslemeye başladığımız ekşi mayayı ekleyelim. Maya ve suyunu iyice karıştıralım.
ADIM 2
Unu ve tuzu iki kez elekten geçirip ortasını açarak ekşi mayalı karışımı ekleyelim.
ADIM 3
Yavaş yavaş yoğurmaya başlayalım. Ele yapışan, cıvık bir hamur elde edeceğiz. Hamuru elde ettikten sonra üzerini kapatıp yarım saat bekletelim.
ADIM 4
Yarım saatin sonunda ilk katlama işlemini gerçekleştirelim. İlk katlamanın ardından yarım saat daha bekletelim. Yarım saat aralıklarla toplam 5 kez katlama işlemi gerçekleştireceğiz.
ADIM 5
Katlama işlemlerinin ardından bir tencerenin içine bolca un serpip bir bez koyalım. Beze bolca un serpip hamuru içerisine yerleştirelim ve kapağını kapatalım.
ADIM 6
Fırına içi sıcak su dolu bir kap yerleştirelim ve hamuru bu şekilde bir saat daha dinlendirelim.
ADIM 7
Tercihen demir döküm bir pişirme kabının içine pişirme kağıdı serelim. Mayalandırmaya bıraktığımız hamuru yerleştirelim, şekil vererek kapağını kapatalım. Fırını 200 derece ısıtmaya başlayalım. Fırının içinde su dolu bir kap durmaya devam etsin.
ADIM 8
Fırın ısındığında ekmeği fırına verelim. 40 dakika kapağı kapalı, 20 dakika kapağı açık bir biçimde pişirelim. Piştiğinde afiyetle tüketebilirsiniz.

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol