bizimtarifler

Ekşi Mayalı Köy Ekmeği

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

60 dk.

Zorluk

Zor

Porsiyon

2-4 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Yoğurt (1 Kase)
  • Un (6.5 Su Bardağı)
  • Tuz (1 Tutam)
  • Su (2 Su Bardağı)
  • Nohut (5 Adet)

Ekşi Mayalı Köy Ekmeği Tarifi

ADIM 1

Eğer ekmek için kullanacağınız yoğurt ekşi değilse bardakla soba ya da kalorifer peteği üzeri veya herhangi sıcak bir yere koyup 2 gün ekşimesi için bekletebilirsiniz.

 

ADIM 2

Sonrasında yoğun bir ayran kıvamındaki yoğurda tuz ve un ekleyerek çırpalım. Tıpkı pankek hamuru gibi bir kıvam elde edeceğiz.  İçine nohutları atılıp karıştıralım.

 

ADIM 3

Streç ile iyice sarıp yine sıcak bir yerde 1 gün bekleyelim. İyice köpürüp kabaracak. Mayamız o zaman kullanmaya hazır demektir.

 

ADIM 4

Yoğurma kabına 2 bardak un koyup ortasını havuz gibi açalım ve içine tuz atalım. Ekşi mayanın içindeki  nohutları da içine koyalım. Yavaş yavaş ılık su ekleyerek vıcık vıcık bir karışım elde edelim.

 

ADIM 5

Yavaş yavaş un koyarak ele yapışan bir hamur elde edelim. Ellerimizi yıkayıp kuruladıktan sonra hafif un serperek yoğurmaya başlayalım. Hamuru toparlayıp altına üstüne hafif un serpelim ve hava almayacak şekilde kapatıp saralım. Sıcak bir ortamda kabarmaya bırakalım.

 

ADIM 6

İçindeki katkısız doğal maya olduğu için aktifleşmesi 4-5 saati bulur. Bir tur yoğurup gazını alalım.

 

ADIM 7

Yağlanmış un serptiğimiz ya da yağlı kağıt koyduğumuz uygun bir kalıba ekmek hamuru istediğimiz şekilde koyalım ve 1 saat kabarmasını bekleyelim.

 

ADIM 8

200 derecelik fırında kızarıncaya kadar pişirelim ve pişince sarım biraz dinlendirelim. Sonra dilimleyerek servis edebiliriz.

İlk Puanlayan Sen Ol