Eton Mess

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text
Süresi
70 dk.
Zorluk
Orta
Porsiyon
8-10 kişilik
imageMissing Alt Text

Betül Aslantaş

Detay
Created with Lunacy

MALZEME KAPINA GELSİN!

  • Tuz (1 Tutam)
  • Vanilya (1 Paket)
  • Yumurta Beyazı (3 Adet)
  • Krema (2 Paket)
  • Pudra Şekeri (1 Su Bardağı)
  • Çilek (1 Kase)
  • Tümünü Kaldır

ADIM 1
Fırını 110 dereceye fanlı olarak çalıştırıyoruz.

 

ADIM 2
Yumurta aklarını temiz ve kuru olduğuna emin olduğunuz cam veya metal bir kaseye alıp bir tutam tuz ile orta devirde çırpıyoruz.

 

ADIM 3
Beyaz köpük halini aldıktan sonra pudra şekerini azar azar ilave ederek çırpmaya devam ediyoruz. Vanilyayı da ekledikten sonra eğer merenginiz kase ters çevrildiğinde düşmeyecek kadar sert kıvama gelmiş ise çırpma işlemini bırakabilirsiniz.

 

ADIM 4
Bir pişirme kağıdı üzerine merengi avuç içi büyüklüğünde porsiyonlayın ve fırına verin. Fırına verdikten sonra fırın kapağını asla açmayın. Fırın sıcaklığınıza göre 1 saat veya 1 saat 15 dk sonra fırını kapatın ve 10 dk sonra fırından çıkartın.

 

ADIM 5
Soğuk kremaya pudra şekerini ve vanilyayı ekleyin ve mikser ile iyice çırpın.

 

ADIM 6
Kullanmak istediğiniz meyveleri dilimleyin. İsterseniz meyveleri limon suyu ve 1 tatlı kaşığı kadar esmer şeker ile harmanlayabilirsiniz.

 

 

ADIM 7
Soğuyan bezenizi servis etmek üzere bir servis tabağına alın. Üzerine biraz krema ve biraz da meyve koyun. Sonra kaşığınızın tersi ile yukarıdan tatlıya vurun. Tatlınız dağıldıysa yemeye hazır haldedir.

 

Krema ile servis edilen her tatlıda olduğu gibi bu tatlı da krema ve meyve ile birleşince yumuşayacaktır. Bu sebeple yemeden hemen önce tatlıyı hazırlamanızı tavsiye ederim.

 

 

Eğer büyük bir topluluğa bu tatlıyı hazırlayacaksanız ve hemen tüketecekseniz merenginizi en başta tek parça olarak pişirebilirsiniz. Tüm uyguladığımız süreçleri tek parça için gerçekleştirip tatlınızı birkaç yerden kırıp servis edebilirsiniz. Belki evin en küçüğüne tatlıyı kırma görevini vermek eğlenceli olabilir. Şimdiden afiyet olsun ve iyi eğlenceler dilerim…

Eton Mess

İlk Puanlayan Sen Ol