bizimtarifler

Fasulye Turşusu

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

40 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Tuz (4 Yemek Kaşığı)
  • Sirke (1.5 Su Bardağı)
  • Su (1 Litre)
  • Sarımsak (2 Baş)
  • Kavanoz (3 Litre)
  • Limon Tuzu (2 Tatlı Kaşığı)
  • Taze Fasülye (2 Kilogram)

Fasulye Turşusu Tarifi

Fasulye bütün diğer sebzeler gibi artık yaz kış üretilen bir sebze olmasına rağmen aslında bir yaz sebzesidir. Bu nedenle yaz sonunda, kışın tüketmek amacıyla fasulyeden konserve ve

turşu yapabiliriz. Kışın yemeklerimizin yanında güzel ve sağlıklı bir turşu tüketmek istiyorsak aşağıda yer alan fasulye turşusu tarifi oldukça iyidir.

Hazırlanışı:

Adım 1
Fasulye turşusu tarifi için aldığımız 2 kg fasulyeyi yıkayıp saplarından ve kılçıklarından ayıralım. Sonra fasulyelerin üzerinde kürdan yardımı ile küçük delikler açalım. Bu işlem bittikten sonra fasulyelerimizi bir kenara ayıralım. Sarımsakları da ayıklayıp bir kenara alalım.

 

 

Adım 2
Fasulyeleri kısa bir süre haşlayıp buzlu suda şoklayalım. Sonra fasulyelerin sularını süzdürüp derin bir kabın içine alalım.

 

 

Adım 3
Kaba aldığımız fasulyelerin üzerlerine 1,5 su bardağı sirke, 2 tatlı kaşığı şeker, 4 yemek kaşığı tuz, 2 tatlı kaşığı limon tuzunu ekleyip bir kaşık yardımı ile karıştıralım. Bütün malzemelerin birbirine karıştığından emin olalım. Fasulye turşusunun yapımı için, fasulyelere su eklemeden önce ara ara karıştırarak bir gece dışarıda bekletelim.

 

 

Adım 4
Bir gece dışarıda beklettiğimiz turşumuzu kavanozlara koyarken öncelikle en alta bir sıra sarımsak dizelim ve ardından bir sıra fasulyeleri yerleştirelim. Bu sıralamayla önceden hazırlamış olduğumuz bütün malzemeleri kavanoza dolduralım.

 

 

Adım 5
Ardından fasulyeleri marine ettiğiniz kabın dibinde kalan sirkeli suyu da kavanoza alalım.

 

 

Adım 6
Bütün bu işlemler bittikten sonra aldığı kadar suyu turşumuzun üzerine ekleyip kavanozun ağzını sıkıca kapatalım. Turşumuz bir ay içerisinde yenmeye hazır olacaktır.

 

 

Afiyetle olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol